Buca’da deprem gerçeği masaya yatırıldı
Buca’da deprem gerçeği masaya yatırıldı

Yayın tarihi: 18.08.2023

 

BUCAKUT deprem konusunda farkındalık yarattı

 

Türkiye’yi yasa boğan Marmara Depremi’nin 24. yıl dönümünde Buca Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (BUCAKUT) deprem gerçeğini bir kez daha masaya yatırdı.

 

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın talimatıyla afet durumlarına acil müdahale etmek amacıyla kurulan BUCAKUT,  düzenlediği çeşitli etkinliklerle 17 Ağustos Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenleri anarak deprem gerçeği konusunda farkındalık yarattı. Şirinyer, Gediz Sevgi Yolu ve Demokrasi Meydanı’nda kurulan stantlarda vatandaşlara afetlere hazırlık ve afet bilinci konularında bilgilendirmeler yapılarak broşür dağıtıldı. Ayrıca, Demokrasi Meydanı’nda kurulan stantta depremde kullanılan arama kurtarma araç ve teçhizatları sergilendi.

 

PANEL DÜZENLENDİ

 

Buca Hasanağa Bahçesi’nde ise “Deprem Gerçeğine Hazırlıklı Olmak” konulu panel düzenlendi. İzmir Afet Bilinci Çevre ve İklim Farkındalığı Derneği Başkanı Servet Ertaş moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Kuzey Ege Arama Kurtarma Derneği’nden Ajlan Alpay, Rota Arama Kurtarma Derneği’nden Alper Şahin, Menderes Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Göksu, Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Dr. Ülkümen Rodoplu ve Bucakut Arama Kurtarma ekibinden Aysun Gündoğdu konuşmacı olarak katıldı.  Panelde depremde hayatını yitiren canlar anılarak, deprem öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler, depreme dirençli yapılar, depreme ne denli hazırlıklıyız konuları ele alındı.