İzmir’in ilk köy müzesi Buca’da kuruluyor
İzmir’in ilk köy müzesi Buca’da kuruluyor

04.09.2016

 

”Gelin hatıraları birlikte ölümsüzleştirelim

 

Köylerimizin yüzyıllar öncesinden bugüne uzanan kültürel serüvenini gelecek nesillere taşımak için harekete geçen Buca Belediyesi, İzmir’in ilk  “Köy Müzesi”ni Buca Kaynaklar’a kurmaya hazırlanıyor. İzmir’de bir ilk olacağı için müzede sergilenecek değerlerin Buca ile sınırlı kalmayıp tüm il geneline yayılmasını isteyen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, 2017 yılında ziyarete açılması planlanan Köy Müzesi için İzmir’deki tüm köylerdendestek istedi. “Gelin, köy hatıralarımızı birlikte ölümsüzleştirelim” diye İzmir’deki tüm köylerdeyaşayanlaraçağrıda bulunan Başkan Piriştina, kültürel değerleri bağışçıların isimleriyle müzede yaşatacaklarını açıkladı.

 

Buca Belediyesi yine bir ilke imza atarak İzmir’in ilk Köy Müzesi’ni kurmak için hazırlıklara başladı. Köy kültürü ve miraslarının unutulmasının önüne geçmek amacıyla yapılacak Köy Müzesi, Türkiye’de bir ilçe belediyesi tarafından yaptırılan 2. Müze olma özelliğini de taşıyor.

 

Buca Kaynaklar Mahallesi’nde 1076 metrekare inşaat alanına sahip olan ve 2017 yılı içinde ziyarete açılması planlanan Müze, yeni nesillere köylerin tarihi ve teknolojik gelişimlerini de gözler önüne serecek.Projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başlayan Buca Belediyesi, müzede sergilenecek kültürel değerlerin Buca köyleri ile sınırlı kalmaması için İzmir genelinde destek kampanyası başlatıyor.

 

Köylerin tarihine, gelişimine, bugünlere nasıl, hangi teknoloji ile geldiğine ışık tutacak ve gelecek nesillere aktaracak Köy Müzesi için tüm İzmir köylerine çağrıda bulunan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Köylerimizdeki tüm teyzeler, amcalara sesleniyorum. İzmir’in tüm köylerine çağrımızdır.Bağışçı arıyoruz. Çocuklarımızın tanımadığı ürünlerinizi bize getirin. Gelin, köy hatıralarımızı birlikte ölümsüzleştirelim. Köy değerlerimiz git gide yok olmasın; gelecek nesiller de bugünlere nasıl gelindi görsün, bilsin. Bağışçılarımız olan sizlerin de isimlerini Buca Köy müzemizde ölümsüzleştirelim. Kuracağımız müzemizde bizler geçmişe bir yolculuk yapalım, gelecek nesillerde buralarda nasıl geldiğimizi unutmasınlar ” diye seslendi. Kısa zaman içinde envanterlere ulaşmak amacıyla İzmir genelindeki köy muhtarlıklarına bilgilendirme yapılacağını da kaydeden Başkan Piriştina, tüm İzmirlilerin müzede sergilenecek envanterler konusunda desteğini istedi.

 

Buca Belediyesi Köy Müzesi’ne bağış yapmak isteyenler 0 232 439 1010/1262 – 1264 veya Buca Belediyesi Proje Koordinasyon Birimi’nden bilgi alabilirler.