Engelsiz Hobi Bahçeleri’nden bereket fışkırıyor
Engelsiz Hobi Bahçeleri’nden bereket fışkırıyor

05.08.2016

 

EKTİKLERİNİ BİÇİYORLAR

 

Buca Belediyesi “Engelsiz Buca” yaratma hedefinde oluşturduğu “Engelsiz Hobi Bahçesi” projesi ürünlerin bereketi ile göz dolduruyor. Otistik, zihinsel ve bedensel engelli çocuklar ile her yaştan Alzheimer hastalarının toplumsal yaşama katılımına yönelik hayata geçirilen projeye sahip çıkan Bucalı engelli vatandaşlar, haftada üçgün bahçelerini ziyaret edip, hem tarımsal alanda bilgileniyor, hem de kendi elleriyle büyüttükleri ürünlerini toplamanın keyfini yaşıyor.

 

Buca Belediyesi’nin örnek projelerinden biri olan Engelsiz Hobi Bahçeleri’nden, engelli vatandaşların özverili bakımıyla bereket fışkırıyor. İki etap halinde 14 dönümlük arazi üzerinde projelendirilen, engelli vatandaşların tarımla buluşmasını ve toplumsal yaşama katılımını amaçlayan Engelsiz Hobi Bahçeleri, vatandaşların büyük beğenisini kazandı.

 

Buca Belediyesi Engelliler Merkezi’nin özel donanımlı araçlarıyla haftada üç gün hobi bahçesini ziyaret eden Bucalı engelli vatandaşlar toprakla buluşmanın keyfini yaşıyor.

 

Kendi elleriyle diktikleri sebze ve meyve fidelerine gözleri gibi bakan engelli vatandaşlar, kullanımlarına uygun olarak düzenlenen alanda tarımla ilgilenip, ürün yetiştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Uzmanlardan tarım eğitimi alıp, aldıkları eğitimi uygulamalı olarak Hobi Bahçeleri’nde pekiştiren engelli vatandaşlar, mahsullerini kendi elleriyle toplayıp, hep birlikte kahvaltılar düzenleyip, ürünlerinin tadına bakıyor.

 

“EKİNLENLERİN MEYVESİNİ GÖRMEK ÇOK GÜZEL”

 

Hobi Bahçeleri’nde engelsiz tarım uygulamasına katılan vatandaşlar şehir hayatından kurtulup tarımla, toprakla buluşmalarına imkan sağlayan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’ya teşekkür ediyor.