Türkiye’deki 72 Kent Konseyi İzmir’de buluşacak
Türkiye’deki 72 Kent Konseyi İzmir’de buluşacak

23.06.2016 

 

Türkiye Kent Konseyleri İzmir’de buluşuyor. Türkiye Kent Konseyleri Platformu 19. Genel Kurul Toplantısı 25-26 Haziran 2016 tarihleri arasında İzmir'de yapılacak. Buca Belediyesi ile Buca Kent Konseyi'nin ev sahipliğinde Kaya Termal Otel’de gerçekleştirilecek Genel Kurul’a Türkiye çapındaki 72 Kent Konseyi katılacak. Genel Kurul öncesi bilgilendirme toplantısı düzenleyen Buca Kent Konseyi Başkanı Mürüvet Balcılar, Kent Konseyleri Genel Kurulu’nu tarihi rekor bir katılımla gerçekleştireceklerini belirtti. CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Doç. Dr. Selin Sayek Böke, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Sınır Tanımayan Avukatlar ve İnsan hakları Savunucuları Derneği Başkanı Av. Doç. Dr. Öykü Didem Aydın, YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Aslan ve Gazeteci Erdem Gül Türkiye Kent Konseyleri Genel Kurulu’nun oturumlarına katılarak görüş bildirecek konuşmacılar arasında.

 

Türkiye Kent Konseyleri Platformu 19. Genel Kurulu 25-26 Haziran tarihlerinde İzmir Kaya Termal Otel’de yapılacak. Genel Kurul öncesi basın toplantısı düzenleyen Buca Kent Konseyi Başkanı Mürüvet Balcılar, Buca Belediyesi ve Buca Kent Konseyi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Genel Kurul’u rekor bir katılımla gerçekleştireceklerini açıkladı. Kurul toplantısına Türkiye genelinde faaliyet gösteren 72 Kent Konseyi’nin katılacağını vurgulayan Balcılar, ele alacakları başlıkları; çevre, yerel ve merkezi yönetimlerin kent konseylerine bakış açıları, dış ülkelerde ve ülkemizde halkın yerel yönetime katılma mekanizmaları ve ülkemizde eğitimden yargıya kadar geniş bir yelpazede yaşanan hak ihlalleri olarak belirlediklerini açıkladı.

 

Mürüvet Balcılar, iki gün olarak düzenlenen Genel Kurul toplantısının ilk oturumunda CHP Genel Sekreteri Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Selin Sayek Böke, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Konak Belediye Başkanı Av.Sema Pekdaş ve Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’nın  yerel ve merkezi yönetimlerin Kent Konseylerine bakış açılarını değerlendireceğini söyledi.

 

Balcılar, Avrupa, Amerika ve Türkiye’de Yerel yönetimlere katılma mekanizmaları başlıklı ikinci oturumda ise; CHP İzmir Milletvekili Av. Murat Bakan, CHP PM Üyesi Prof. Dr. Özkan Yıldız, Sosyal Demokrat Parti Nürnberg İl Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Gümrükçü, Urla Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır ve Konak Kent Konseyi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Adnan Akyarlı’nın  görüşlerini paylaşacağını açıkladı.

 

Eğitimden yargıya, basından siyasete kadar birçok alanda yaşanan hak ihlallerinin ele alınacağı üçüncü oturumda ise; Sınır Tanımayan Avukatlar ve İnsan Hakları Savunucuları Derneği Başkanı ve Avrupa Konseyi Venedik komisyonu Üyesi Av. Doç. Dr. Öykü Didem Aydın, Yargıçlar ve Savcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Aslan, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl, Gazeteci Erdem Gül ve CHP PM üyesi – Eğitim-Sen Eski Genel Başkanı Yıldırım Kaya  konuşma yapacak.