Nazım HİKMET 114 yaşında Buca'da anıldı
Nazım HİKMET 114 yaşında Buca'da anıldı

03.06.2016

 

Türk Edebiyatının ünlü şair ve yazarı Nazım Hikmet Ran, doğumunun 114’üncü yılında Buca’da anıldı. Buca’da adına yaptırılan Nazım Hikmet Parkı’nda bir araya gelen Bucalılar büyük ustayı saygıyla anarken, usta oyuncular Rutkay Aziz ile Taner Barlas’ın sahneye koyduğu “Adalet, Sizsiniz” adlı tek perdelik oyunu Nazım Hikmet anısına hep birlikte coşkuyla izledi.

 

Memleket şairi olarak bilinen Nazım Hikmet Ran, doğumunun 114’üncü yılında Buca’da adına yaptırılan parkta sevenleri tarafından anıldı. Parkta toplanıp, usta şair ve yazarın eserlerini dillendiren Bucalı sanatseverler, usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın anma gününe özel sahnelediği “ Adalet, Sizsiniz” adlı oyununu keyifle izledi.

 

Ümit Denizer tarafından kaleme alınan ve henüz sahnelenmeden 2012 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görülen tek perdelik  “Adalet, Sizsiniz” adlı tiyatro oyununu izleyen Bucalılar, usta oyuncuların muhteşem performansı ile büyülendi.

 

Nazım Hikmet Parkı’nda kurulan dev sahnede sahnelenen “ Adalet Sizsiniz” oyunu, yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı, usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın muhteşem yorumlarıyla sahneye taşıyor. M.Ö. 5. yüzyılda Atina’da, Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkûm ettiği düşünür Sokrates, 1633 yılında Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkûm ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston’da, adaletin ölüme mahkûm ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin hikayelerini aktaran, “Adalet, Sizsiniz”  oyunu Bucalı tiyatro severlerden tam not aldı.

 

Oyunu Bucalılarla birlikte izleyen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, oyun sonunda usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’a plaket verip, tebrik etti.