Charlie Chaplin çocuk ve kadınların ikinci adresi oldu
Charlie Chaplin çocuk ve kadınların ikinci adresi oldu

23.05.2016

 

Romanlar bu merkezi çok sevdi

 

İnsana dokunan ve eğitimi ön planda tutan projeleriyle dikkat çeken Buca Belediyesi’nin, Roman vatandaşların yoğun olarak bulunduğu Göksu Mahallesi’nde açtığı Charlie Chaplin Etüt Meslek ve Sanat Atölyesi, çocuk ve kadınların adeta ikinci adresi oldu. Roman anneler açılan okuma yazma kurslarında harflerle tanışırken, takı tasarım kursuyla yeni hobiler edinmeye başladı. Tüm derslerde verilen destek eğitim programlarından yararlanmak isteyen minik öğrenciler ise sınıfları hınca hınç dolduruyor.

 

Her mahalleye eşit hizmet anlayışıyla hareket eden Buca Belediyesi’nin geçtiğimiz haftalarda Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Göksu Mahallesi’nde açtığı Etüt Meslek ve Sanat Atölyesi bölge sakinlerinden büyük ilgi gördü. 5 Mayıs’ta görkemli bir törenle hizmete açılan Charlie Chaplin Etüt Meslek ve Sanat Atölyesi’nin hobi ve eğitim kurslarına kısa sürede 196 çocuk, 45 kadın başvuru yaptı. 1’nci sınıftan 7’nci sınıfa kadar tüm derslerde destek eğitimleri sunan merkez yoğun talep görüyor. Türkçe, İngilizce, matematik, fen ve sosyal bilgiler derslerinde destek verilen öğrenciler, boş zamanlarında da resim, müzik eğitimlerine katılıyor.

 

Yetişkinler için açılan okuma yazma kursları merkezin belki de en anlamlı bölümü. Zamanında okula gönderilmeyip, eğitim hayatından uzak tutulan Roman kadınlar Charlie Chaplin Etüt Meslek ve Sanat Atölyesi’nde okuma yazma öğrenme mücadelesi veriyor. Çocuklarıyla birlikte geldikleri sınıflarda elleri kalem tutup, harflerle tanışan kadınlar kendilerini yeniden doğmuş gibi hissediyor.

 

Merkezin bir diğer sınıfını ise çocukları destek dersi alırken, boş zamanını değerlendirmek isteyen annelerle doluyor. Takı tasarım kursuna gelen kadınlar hem boş zamanlarını değerlendiriyor, hem de ailelerine gelir sağlayabileceği yeni bir beceri kazanıyor.

 

Tiyatro salonu ve açık hava sineması ile göz dolduran merkezde ayrıca Roman halkın talepleri doğrultusunda; halk oyunları, tiyatro gibi eğitim programlarının yanı sıra, bez bebek, şiş örgü, çanta yapımı, el nakışları ve kilim dokuma kursları da düzenlenecek.