Buca’da ‘Toprak Ana Günü’
Buca’da ‘Toprak Ana Günü’

Buca Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü, Dünya Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Toprak Ana Günü’ etkinliği düzenledi. Belediye binası önünde düzenlenen etkilikte, Buca’nın köylerinde organik tarım yapan köylüler, Konak Ziraat Odası, Buca İlçe Tarım Müdürlüğü ve geri dönüşüm firmalarının yanı sıra öğrenciler de stant açarak yerlerini aldılar.

 

Kurulan stantları tek tek gezen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, etkinliğe destek veren tüm katılımcılara teşekkür etti. Başkan Piriştina, ‘Çocuklarımızdan emanet aldığımız çevremizi onlara daha temiz olarak geri vermeliyiz’ dedi.

 

Toprak ana etkinliğinde, Buca’nın Karacaağaç, Kaynaklar ve Belenbaşı köylerinde organik tarım yapan köylüler, açtıkları stantlarında yetiştirdikleri organik ürünlerin satışını yaptılar. Organik ürünlerin yanı sıra, Konak Ziraat Odası ve Buca İlçe Tarım Müdürlüğü ile atık yağ ve ambalaj atıkları toplama ve geri döşüm firmaları da açtıkları stantlarında ziyaretçilere çevre kirliliği hakkında bilgiler verdi. Buca Vali Rahmi Bey İlkokulu 2. sınıf öğrencileri ise stantlarında, ‘El ele verelim, doğayı koruyalım, geri dönüşüm yapalım’ ismini verdikleri geri dönüşüm projelerinin tanıtımını yaptılar.