Pürlen Kıyat Karakuş Bucalı okurlarıyla buluştu
Pürlen Kıyat Karakuş Bucalı okurlarıyla buluştu

06.03.2016

 

“Piriştina gibi cesur siyasetçiler mücadelemizin umudu oluyor”

 

Kadınların toplumsal yaşamda birey olma mücadelelerine katkı sağlamak amacıyla ilçede kadına yönelik projelere öncelik veren Buca Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında sevilen yazar Pürlen Kıyat Karakuş’u okurlarıyla buluşturdu. ‘Kadının Sesi’ başlığıyla Özgecan Kadın Danışma Merkezi’nde düzenlenen söyleşide Bucalı kadınlara, ‘Son 10 yılda kadına yönelik şiddet olayları yüzde 1400 arttı. Kol kola omuz omuza verdiğimiz mücadelemizden vazgeçmeyelim’ diye seslenen Karakuş, etkinliğe ev sahipliği yapan Buca Belediyesi’ne ve Başkan Levent Piriştina’ya teşekkür ederken, “Başkan Levent Piriştina gibi cesur siyasetçilerin mücadelemize verdiği destek bizlerin umudunu arttırıyor” diye de ekledi. Karakuş söyleşinin ardından ‘Kırmızı Gece’ isimli son kitabını Bucalı okurları için imzaladı.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri Buca’da sevilen yazar Pürlen Kıyat Karakuş’un söyleşi ve imza günü ile başladı. Özgecan Kadın Danışma Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte okurlarıyla buluşan Karakuş, ülkemizde kadına şiddet olaylarının son 10 yılda yüzde 1400 arttığını da belirtti. Son dönemde artan kadına şiddet olaylarına karşı ülkeyi yönetenlere büyük görev düştüğünü ve siyasetçilerin söylemlerinin halk üzerinde etkin bir rol oynadığını belirten Pürlen Kıyat Karakuş, “Toplumumuzu yönlendiren insanlar, tecavüzü, tacizi normalleştirirlerse o zaman kadınlar sokağa çıkamaz hale gelirler. Söylemlerimize dikkat edip, cinsellikle ilgili mesajların çocukların bilinçaltına işlediğini unutmayalım” dedi.

 

Kadına şiddet olaylarının artık bir son bulması gerektiğini söyleyen yazar Karakuş, “Levent Piriştina gibi cesur siyasetçiler olduğu müddetçe bizler, kadınların sorunlarını daha çok kitaplarda yazabilir, daha çok medya önüne çıkabilir ve daha çok sesimizi haykırabiliriz. Son 10 yıldır Levent Piriştina gibi açık görüşlü siyasetçiler olmadığı için kadına taciz, tecavüz ve cinayet olayları artmaya başladı. Kadının değerini siyasetçi olarak ne kadar yükseltirseniz toplum o kadar düzelir. Dolasıyla kendisine ve tüm çalışanlarına bir kez daha çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Karakuş, söyleşinin ardından ‘Kırmızı Gece’ isimli son kitabını okurları için imzaladı. CHP Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya’nın da katıldığı etkinlikte, Buca Belediyesi üyeleri Canan Aydemir Özkara ile Nehir Fırtına, Karakuş’a teşekkür ederek çiçek verdi.