Buca Belediyesi’nden memura yüzde 31 rekor zam
Buca Belediyesi’nden memura yüzde 31 rekor zam

29.02.2016

 

Buca Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında,  231 kadrolu ve 15 sözleşmeli memuru kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yüzde 31’lik rekor zam oranıyla sonuçlandı. Zam oranı ve kapsamıyla dikkat çeken toplu sözleşmede ilklere de imza atıldı. Eşine şiddet uyguladığı tespit edilen memurun iyileştirme zammının eşine ödenmesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın memurların izinli sayılması ve 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın ikramiye kapsamına alınması dikkat çeken maddeler oldu. Tüm Bel- Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol’un katılımıyla yapılan toplu sözleşme imza töreninde memurlar Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’yı  “Emek dostu Levent Başkan” sloganlarıyla karşılayıp, iyilik madalyası taktı.

 

Buca Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında yapılan ve 231’i kadrolu, 15 sözleşmeli olmak üzere toplam 246 memuru kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yüzde 31 zam oranıyla sonuçlandı. İmza töreni öncesi Belediye hizmet binası önünde toplanan memurlar Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’yı , ‘Emeğin ve emekçinin dostu büyük Başkan Piriştina’, ‘ İnandık… Güvendik… Yanılmadık ve seninle kazandık’  pankartları açıp, “ En büyük Başkan Levent Başkan” sloganlarıyla karşılarken, emeğin ve emekçinin dostu olduğu için iyilik madalyası sundu.

 

Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol, Buca Belediyesi ile yaptıkları sözleşmesinin çalışanların ekonomik hakları açışından örnek olacak bir sözleşme olduğunu belirtirken,   " Başkanımız, ‘İnsanların yaşam standardını nasıl iyileştirmem gerekiyorsa o şekilde yapacağım’ dedi ve sözleşmeyi ona göre hazırladı. Bundan sonra memurlarımız CHP‘li Belediyelerimizde bankamatik memurluğu yapmayacak, Başkanımızın çalışmalarında her zaman arkasında olacaktır” diye konuştu.

 

Personeline seslenen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ise” Vicdanım, gönlüm çok rahat. Hak edileni, emeğin karşılığını protokol altına alıyoruz. Gönül bundan da fazlasını istiyor ama tüm kaynaklarımızı zorlayarak bu rakama ulaştık. Hedeflediğimiz kenti yaratmada bu sözleşmenin sizlere daha bir cesaretlendirici olacağına inanıyorum. Sizlerle alın teri dökmekten çok mutluyum” dedi.

 

Konuşmaların ardından sözleşmeyi imza altına almak için çalışanlarla birlikte meclis salonuna geçen Başkan Levent Piriştina, sözleşme şartları hakkında bilgi verdi. Kadına yönelik şiddete karşı sonuna kadar savaşacaklarını belirten Başkan Piriştina, eşine şiddet uyguladığı tespit edilen memurun maaşına uygulanan iyileştirme zammının eşine verileceğini açıkladı. 8 Mart Dünya Kadınlar gününde memur personelin izinli sayılacağını da belirten Piriştina, dini bayramların yanında 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın da ikramiye kapsamına aldıklarını açıkladı.

 

Sözleşmenin imzalanmasının ardından Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol ve Tüm Bel-Sen İzmir Şube Başkanı Faruğ Vergili, çalışan dostu politikalarından dolayı Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’ya plaket ve çiçek verdi.