Demokrasi ve yerel yönetimler
Demokrasi ve yerel yönetimler

28.02.2016

 

CHP’li başkanlar Buca’da demokrasiyi anlattı

 

Sosyal demokrat belediyecilik uygulamaları ile öne çıkan 3 belediye başkanı Buca’da yerel yönetimlerde demokrasiyi anlattı. Buca Belediyesi ve Sosyal Demokratlar Derneği (SDD) İzmir Şubesi işbirliği ile düzenlenen “Demokrasi ve Yerel Yönetimler” panelinde demokrasinin katılımcılık ilkesinin yerel yönetimlerdeki uygulamaları ve sonuçları ele alındı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in konuşmacı olarak yer aldığı panelin açılışında konuşan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, sosyal demokrat belediyelerin uygulama ve projelerinin CHP iktidarında neler yapılabileceğinin en somut örnekleri olduğunu vurguladı.

 

Buca Belediyesi ve Sosyal Demokratlar Derneği İzmir Şubesi tarafından düzenlenen  “Demokrasi ve Yerel Yönetimler” panelinde sosyal demokrat belediyecilikte katılımcı demokrasi uygulamaları değerlendirildi. Buca Belediyesi Meclis Salonunda yapılan panele ilgi oldukça yoğundu. Sosyal Demokrasi Derneği İzmir Şube Başkanı Cengiz Onur’un yönettiği panelin açılışında konuşan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, sosyal demokrat belediyelerin birbirine daha sıkı sarılması gereken bir dönemden geçildiğini vurguladı. Piriştina, “Nilüfer ve Seferihisar Belediye Başkanları sosyal belediyecilik için çok başarılı iki örnek. CHP iktidara geldiğinde, sosyal demokrasi hüküm sürdüğünde neler yapılabileceğinin en somut örnekleridir“ dedi.

 

Uzun yıllardır kentinde gerçekleştirdiği projeleriyle dikkat çeken Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, projeleri insan odaklı ve katılımcı yönetim anlayışıyla sürdürdüklerini, demokrasinin hazır tepside sunulacak bir yönetim anlayışı olmadığını, ancak sokaktan ülkeye yayılabileceğini söyledi. Muhtarlarla birlikte çalışmanın önemine vurgu yapan Bozbey, Türkiye’de bir ilk olan Mahalle Komiteleri ile demokratik yönetim anlayışını işlettiklerini belirtti. Başkan Bozbey, ”Mahalle komiteleri ile hemşerilerimizin karar süreçlerine katılımı sağlıyoruz. Yerel yönetimin bir parçası olarak Mahalle Komiteleri, hem mahallenin ihtiyaçlarının karşılanması hem de doğrudan demokrasi ve katılım süreçlerinin en önemli ayağını oluşturuyor” diye konuştu.

 

Sakin şehir Seferihisar’ın Belediye Başkanı Tunç Soyer demokrasi ve kalkınmanın temelinin yerelden başladığına dikkat çekerken, “Geleceğimiz olan çocuklar için de çocuk meclisi kurduk. Çünkü onların yaşadıkları kentin geleceğinde söz sahibi olma hakkına sahip olmalı diye düşünüyorum“ diye de ekledi. Soyer, Seferihisar’da uyguladıkları tarım politikası doğrultusunda hayata geçirdikleri projelerde gelinen noktada alınan sonuçların başarısına da vurgu yaptı.