Can dostlarına 5 yıldızlı merkez
Can dostlarına 5 yıldızlı merkez

22.02.2016

 

Hayvanların yaşama haklarını korumak, onlara daha donanımlı tedavi ve bakım ortamı sunmak için harekete geçen Buca Belediyesi, Veteriner İşleri Müdürlüğü’nü yenileyip, geliştirmenin yanında Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni de devreye soktu. 250 bin liraya mal olan ve sokak hayvanlarının doğumdan ölüme kadar yaşamlarının tüm evrelerinde bakım ve tedavi hizmetlerini üstlenen Merkez, teknik ve fiziki ortamıyla göz doldurdu. Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret eden Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina,  hayvanseverleri Merkezi ziyaret etmeye çağırırken, hayvan hastanesi kurmak için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

 

Buca Belediyesi sokaklarda yaşayan can dostlarımız hayvanlar için Veteriner İşleri Müdürlüğü’nü teknik ve fiziki olarak geliştirip, yeniledi. Müdürlüğün yanı sıra özellikle sokakta yaşayan hayvanların bakım ve tedavilerini en etkin şekilde gerçekleştirmek için yatırıma yönelen Buca Belediyesi, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni de devreye soktu. 250 bin TL’ye mal olan merkez, teknik olanakları ve fiziki ortamıyla dikkat çekti. 

 

Merkezi gezip incelemelerde bulunan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, tedavi gören ve bakıma alınan sokak köpekleriyle keyifli zaman geçirdi. Tüm canlıların yaşam hakkına saygı duyduklarını, sokak hayvanlarının daha mutlu ve daha sağlıklı yaşam sürebilmeleri için Belediye olarak imkanlarını seferber ettiklerini söyleyen Başkan Piriştina, “Hayvan severlerin ciddi talepleri vardı. Bunun ilk etabını tamamladık ve sokak hayvanlarımız için doğal ve donanımlı bir ortam sağladık. Tüm hayvan severlerimizi bu merkezimizi ziyaret etmeye davet ediyorum. Bu ilk etabıydı. İkinci etap olarak fizibilite çalışmalarını sürdürdüğümüz hayvan tedavi ve hastanesi kurma projemiz var. İnşallah 2016 yılında inşaatının temelini atacağız” dedi.

 

Bugüne kadar 1600 sokak hayvanının tedavisini gerçekleştirip, 485 hayvanı kısırlaştıran Buca Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, 90 sokak hayvanını da sahiplendirerek, sıcak bir yuvaya kavuşmasını sağladı. Bünyesinde bulundurduğu Hayvan Ambulansı ve Hayvan taşıma ve toplama aracı ile 07.00-23.00 saatleri arasında hizmet veren ekipler röntgen, hemogram, kan biokimya gibi donanımıyla sokak hayvanlarının tedavi, ilaçlama ve kısırlaştırma işlemlerini gerçekleştiriyor.