Bucalı kadınlar yalnız değil
Bucalı kadınlar yalnız değil

19.02.2016

 

Özgecan Kadın Danışma Merkezi’nde yoğun mesai

 

Buca Belediyesi’nin kadına yönelik şiddet başta olmak üzere farklı sosyal kesimlerdeki kadınların yaşadığı sorunlara çözüm bulmak amacıyla kurduğu Buca Belediyesi Özgecan Kadın Danışma Merkezi, Bucalı kadınların psikolojik, sosyolojik ve hukuksal her türlü sorununda yanında oluyor. Tamamen gizlilik esasıyla ücretsiz hizmet veren merkez, kurulduğu günden bu yana 520 kişiye psikolojik, sosyolojik ve hukuksal destek sağladı.  

 

Buca Belediyesi’nin kadına yönelik şiddet olaylarının önüne geçmek ve kadının Buca’da yalnız olmadığını vurgulamak amacıyla açtığı Özgecan Kadın Danışma Merkezi, ailelerin uğrak yeri oldu. Kadınların yanı sıra ailelere de hizmet veren merkez, özellikle boşanma ve aile içi iletişim konularında yoğun talep görüyor.

 

Geçtiğimiz yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hizmete açılan Kadın Danışma Merkezi, 11 ay gibi kısa sürede 520 kişiye danışmanlık hizmeti verdi. Şahsen başvurarak veya telefonla randevuyla çalışan merkez, danışanlarına tamamen gizlilik esasıyla uzman psikologlarla hizmet veriyor.

 

Merkezde bugüne kadar 75 kişiye sosyolojik farkındalık eğitimi, 252 kişiye aile danışmalığı, 147 kişiye psikolojik danışma ve 46 kişiye hukuksal danışmanlık olmak üzere toplam 520 danışana hizmet verdiklerini belirten yetkililer, Bucalıları sorunları karşısında harekete geçmeye ve ücretsiz danışmanlık hizmetlerinden yararlanmaya çağırıyor.