Buca’da yoğun çevre mesaisi
Buca’da yoğun çevre mesaisi

10.02.2016

 

Buca’da atık toplama atağı

 

Gelecek nesillere daha temiz bir Buca bırakma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Buca Belediyesi, geride kalan 22 aylık süreçte katı ve sıvı atıkların geri dönüşüme kazandırılması için yoğun mesai harcadı. Buca Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar ile bugüne kadar 54 bin litre atık yağ, 3 bin kilogram atık pil, 51 milyon kilogram ambalaj atığı ve 3 bin kilogram da cam atığı topladı.

 

İlçede çevre bilinci oluşturulmasının yanında katı ve sıvı atıkların geri dönüşüme kazandırılması için yoğun mesai harcayan Buca Belediyesi, ilçe genelinde yürüttüğü bitkisel atık yağlar ve ambalaj atıkları toplamada ciddi rakamlara ulaştı.

 

Muhtarlıklar toplama merkezi oldu

 

Vatandaşların, bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararlar konusunda duyarlılığını arttırmak için ilçedeki muhtarlıkları atık yağ toplama merkezine çevirerek, 5 litre atık yağı getiren vatandaşlara 1 litre deterjan hediyeli kampanyalar düzenleyen Buca Belediyesi 2014 yılı Nisan ayından bu yana yürüttüğü ‘Bitkisel Atık Yağ Toplama’ kampanyası ile 54 bin litre atık yağ toplama başarısı gösterdi.

 

İlçede katı, sıvı ve cam atıkların doğaya verdiği zararlara farkındalık yaratmak için birçok seminer de düzenleyen Çevre Koruma Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde Nisan 2014 tarihinden bu yana yaklaşık 51 milyon kilogram ambalaj atığı, 3 bin kilogram atık pil, ve 3 bin kilogram cam atığı toplayarak geri dönüşüme kazandırdı.