‘Tılsımlı Gömlekler’e Bucalı kadınlardan yoğun ilgi
‘Tılsımlı Gömlekler’e Bucalı kadınlardan yoğun ilgi

24.01.2016

 

Şiddet gören kadınlara destek amacıyla hazırlanan ve Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi (bbksm)’nde sergilenen ‘Tılsımlı Gömlekler’ sergisi, açıldığı günden bu yana Bucalı kadınlardan yoğun ilgi görüyor. Buca Belediyesi Özgecan Kadın Danışma Merkezi’nde danışmanlık hizmeti alan kadınlar da, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ile Öğretim Görevlisi Jovita Sakalauskaite Kurnaz tarafından hazırlanan sergiyi gezdi. Çeşitli illerden 65 kadının verdiği gömleklerden kesilen parçaların birleştirilmesiyle oluşturulan 21 tılsımlı gömleğin yer aldığı sergiyi çok beğendiklerini söyleyen kadınlar, şiddet gören hemcinslerine “Susmayın” diye seslendi. Sergi, 29 Ocak 2016 tarihine kadar açık kalacak.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ile Öğretim Görevlisi Jovita Sakalauskaite Kurnaz tarafından, Türklerde İslamiyet öncesinde kişiyi hastalıktan, düşmanlardan, gelecek tehlikelerden koruduğuna ve hastalara şifa verdiğine inanılan Tılsımlı Gömleklerden esinlenerek hazırlanan ‘Tılsımlı Gömlekler’ sergisi, açıldığı ilk günden bu yana özellikle kadınların yoğun ilgisini çekiyor. Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi (bbksm)’nde sergilenen ve 21 gömlek ile 21 hikayenin anlatıldığı serginin bu seferki konukları Buca Belediyesi Özgecan Kadın Danışma Merkezi’nden danışmanlık hizmeti alan kadınlar oldu. Şiddet gören 65 kadının verdiği gömleklerden kesilen parçaların birleştirilmesiyle oluşturulan 21 tılsımlı gömleğin yer aldığı sergiyi gezen kadınlar, gömleklerin üzerinde yer alan hikayeleri hüzün duyarak okudu.

 

“UTANMAYIN, SESSİZ KALMAYIN”

 

Sergiyi, amacı itibariyle çok beğendiklerini fakat üzüntü duyarak gezdiklerini belirten kadınlar, şiddet gören kadınların sessiz çığlığına ev sahipliği yapan Buca Belediyesi’ne teşekkür etti. Sergide 65 kadının hikayesinin yer aldığını fakat ülkemizde ve dünyada bu sayının binlere ulaştığını söyleyen kadınlar, hemcinslerine şiddet gördükten sonra utanmamaları ve sessiz kalmamaları çağrısında bulundu.     

 

Sergi, 29 Ocak 2016 tarihine kadar açık kalacak.