Buca meydanlarıyla güzelleşiyor
Buca meydanlarıyla güzelleşiyor

23.01.2016

 

Bucalıların ses izleri anıta dönüşecek

 

Buca Belediyesi yeni projelerle kenti yeni meydanlarla buluşturmaya devam ediyor. Buca Koop Mahallesi için hazırlanan meydan projesinin en dikkat çekici yanı ise ilginç bir yöntemle hazırlanacak anıt oldu. Özel bir teknikle Bucalıların seslerinin toplanacağı çalışmada, meydanda yer alacak anıt bu seslerden oluşacak şekillerle yükselecek. Proje çalışmalarını yakından takip eden Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, ünlü Heykeltraş  Ekin Erman’ın ilginç projesiyle Buca Koop Meydanı’nın yepyeni bir çehreye kavuşacağını söyledi.

 

Kent estetiğini geliştirmek amacıyla çalışmalarını sürdüren Buca Belediyesi, Buca Koop Mahallesi’ne yepyeni bir meydan kazandırıyor. Oturma alanları, engelli geçişine uygun kaldırım, yaya yolları ve ahşap güneş kırıcıların da yer alacağı çalışmanın en dikkat çekici özelliği ise meydanda yer alacak anıt olacak.

 

2016 yılı içerisinde hizmete açılacak meydan çalışmalarını yakından takip eden Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, meydanda yapılması planlanan sanatsal çalışmaları yerinde inceledi. Başkan Piriştina, heykeltıraş Ekin Erman tarafından hazırlanan ve kent dinamiklerinin ses izlerinden oluşan figürler ile oluşacak anıt projesi hakkında bilgi aldı. Erman’ı atölyesinde ziyaret eden Piriştina, proje ile ilgili denemelerde bulundu.    

 

Heykeltıraş Ekin Erman tarafından hazırlanan performans sanatı ile meydana tavanında çömleklerin asılı olduğu ses kaydedici odalar kurulacak. Kent sakinleri bu çömleklere vuracak ve çıkan ses kaydedilecek. Kaydedilen ses izleri arasında oluşan figürler heykeltıraş Ekin Erman’nın hayal gücü ile harmanlanarak meydandaki anıtın motiflerini oluşturacak.