Bu kurslara engel yok
Bu kurslara engel yok

13.01.2016

 

Buca Belediyesi’nin engelli vatandaşların sosyal hayata katılımlarını sağlamak için açtığı ücretsiz kurslar devam ediyor. 7/24 hizmet veren Şirinyer Engelliler Merkezi’nde ki kurslarda eğitim alan 170 engelli vatandaş, eğlenerek öğrenmenin yanı sıra yeni arkadaşlar edinmenin mutluluğunu yaşıyor. Merkezde ahşap boyama, ritim, koro ve takı tasarımı kurslarında eğitim alan engelli vatandaşlar el becerilerini geliştiriyor,  yaptıkları ürünleri satarak da para kazanıyor. Merkezdeki masa tenisi kursunda eğitim alan engelli vatandaşlar ise spor yapabiliyor olmanın heyecanını yaşıyor. 

 

Engelsiz bir kent yaratma hedefiyle yürüttüğü çalışmalarına devam eden Buca Belediyesi’nin Şirinyer Engelliler Merkezi’nde ücretsiz olarak verdiği kursları devam ediyor. 7/24 hizmet veren merkezde engelli vatandaşların el becerilerini geliştirmeleri için ahşap boyama, ritim, koro ve takı tasarımı kursları; el göz koordinasyonunu geliştirmek ve odaklanmalarını arttırmak için ise masa tenisi kursu yer alıyor. Kurslara katılan 170 engelli vatandaş, yeni bir şeyler öğrenmenin heyecanını, yeni arkadaşlar kazanmanın da mutluluğunu yaşıyor.

 

Kurs malzemeleri belediye tarafından karşılanan engelli vatandaşlar, yaptıkları el emeği ürünleri satarak da bütçelerine katkı sağlıyor. Merkezden günün her saati faydalanan engelli vatandaşlar, engelli araçları şarj istasyonunda araçlarını şarj edebildiği gibi sosyalleşme imkanı da buluyor.

 

“EVDEN ÇIKIP SOSYALLEŞİYORUZ”

 

Kurslarda bir şeyler öğrenmenin yanı sıra arkadaşlar edindiklerini söyleyen engelli vatandaşlar, kurslar sayesinde evden çıkarak sosyal hayata katılmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

 

Masa Tenisi eğitmeni Sibel Altın haftanın iki günü verilen kurslarda engelli vatandaşlar ile bir arada olmaktan mutlu olduğunu dile getirdi. Altın, masa tenisinin konsantrasyon sporu olduğunu ve amaçlarının engelli vatandaşların odaklanmalarını ve reflekslerini arttırmak, dikkatlerini yoğunlaştırmak olduğunu söyledi.