Buca’da Tiyatro Festivali coşkusu
Buca’da Tiyatro Festivali coşkusu

09.12.2015

 

TAKSAV’ın bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği İzmir Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında birbirinden güzel 5 oyun Bucalı tiyatro severler ile buluşuyor. Buca Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen Buca programının ilk gösterisi olan ‘Düşler’ adlı kukla tiyatro oyunu, Bucalı minikler için sahnelendi. Sirkte palyaço olarak çalışan Magic’in, yerine daha genç ve yetenekli bir palyaçonun alınmasıyla kurduğu düşlerinin kabusa dönüşmesinin anlatıldığı kukla gösterisi, miniklere heyecan ve eğlence yüklü dakikalar yaşattı.

 

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf’ın (TAKSAV) 4 yıldan bu yana gerçekleştirdiği ve İzmir’in en kapsamlı tiyatro festivali olan Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali Bucalıları tiyatro ile buluşturuyor. Yerli-yabancı, 3’ü sokak,  2’si çocuk, 1’i meddah ve 1’i de kukla oyunu olmak üzere 35 ‘Özgürlük’ temalı oyunun yer aldığı festival kapsamında birbirinden güzel 5 oyun da Bucalı tiyatro severler için sahnelenecek.

 

Festivalin Buca Belediyesi katkısıyla gerçekleşen Buca programı, minikler için sahnelenen ‘Düşler’ adlı kukla tiyatro oyunu ile başladı. Tiyatro Büyü tarafından hazırlanan Soner Akçay’ın hayat verdiği kukla oyununu meraklı gözler ile izleyen çocuklar, keyifli bir gün geçirdi. Buca Belediyesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Konferans Salonu’nda sahnelenen ve sirkte palyaço olarak çalışan Magic’in, yerine daha genç ve yetenekli bir palyaçonun alınmasıyla kurduğu düşlerinin kabusa dönüşmesinin anlatıldığı kukla gösterisi, miniklere eğlence heyecan dolu dakikalar yaşattı.

 

Festival kapsamında Buca’da, “Tatminkar Ödül” isimli oyun 9 Aralık’ta sahnelenirken, “Kazara” isimli oyun bugün, “Carrar Ananın Silahları” 12 Aralık ve “Woyzeck” 13 Aralık’ta Bucalı tiyatro severler için sahnelenecek. Oyunlar hakkında detaylı bilgi almak isteyenler, www.izmirtiyatrofestivali.org veya  www.buca.bel.tr adreslerinden alabilirler.