Maden Şehitleri Buca’da ölümsüzleşti
 Maden Şehitleri Buca’da ölümsüzleşti

05.12.2015

 

Bir avuç kömür için canlarını veren madenciler Buca’da ölümsüzleşti. Buca Belediyesi tarafından Forbes Caddesi’nde yaptırılan Madenci Heykeli, “4 Aralık Dünya Madenciler Günü”nde düzenlenen törenle açıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya’nın da katıldığı törende konuşan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, hemşerilerine “Her gün buradan geçerken vicdanlarımızı sorgulayalım” çağrısında bulundu. 2002-2015 yılları arasında yaşanan maden facialarında 500 madencinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ise, madenlerde sığınma ve kurtarma odalarının yapılmasında maliyet hesabı yapılmasını anlayamadığını söyledi.

 

Yerin metrelerce altında, ölüm ile yaşam arasındaki ince çizgide bir avuç kömür için can veren madenciler, Buca’da ölümsüzleşti. Buca Belediyesi’nin, maden facialarında yaşamını yitiren madenciler anısına yaptırdığı “Madenci Heykeli” 4 Aralık Madenciler Günü’nde düzenlenen törenle açıldı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, CHP Milletvekilleri Tacettin Bayır, Ali Yiğit, Maden Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Aykut Aydemir ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Forbes Sevgi Yolu girişinde yapılan tören,  Soma’da ki maden faciasında yaşanan dramın canlandırılması ve kısa film gösterimi ile başladı. Duygu dolu anların yaşandığı törende konuşan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Maden emekçileri, maalesef sadece bir sosyal imkansızlık, ücret tarifesindeki adaletsizlikten mağdur değil. Maalesef her sabah eve dönüp dönemeyeceği endişesiyle evinden ayrılan, aileleri içleri kıpır kıpır endişe yaşayan bir grubun emekçileri. Buradan geçerken vicdanlarınızı ufakta olsa sorgulayın. Bu emekçileri, hayatlarını yerin altında,’ çocuğum bugün yatağa aç girmesin’ diye emek verenleri hep hatırlayın. Bu heykel, Ermenek faciasında suların içinde kalıp yaşamını yitiren madenci oğlunun ardından, ‘yüzme bilmiyordu’ diye ağlayan analara, yüreği yanan madenci yakınlarına armağan olsun. Kaybettiğimiz madencilerimiz hayatlarını karanlıkta geçirdiler, umarım ışıklar içinde yatarlar” dedi.

 

Madenciler anısına yapılan heykel için Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’ya teşekkür eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “2002-2015 yılları arasında maden facialarında 500 işçimiz yaşamını yitirdi. Soma faciasından sonra biz Meclis’te madenlerde yaşam odası kurulmasını teklif ettik. Tanesi 200 bin lira olduğu için reddedildi. Yani insana değer verilmeyen, sadece bir maliyet hesabı yapılan bir süreci yaşıyoruz. Umuyorum bundan sonraki süreçte bunları yaşamayız. İnsanın değerini daha iyi anlayacak ve insanın değerini onun hayata tutunacak çalışma ortamlarının sağlanması çabalarımız devam edecektir” diye konuştu.