Buca Koop’a Modern Meydan
Buca Koop’a Modern Meydan

30.11.2015

 

Buca’nın kent dokusunu yenilemek amacıyla çalışmalarına hız veren Buca Belediyesi Buca Koop Mahallesi’ne modern bir meydan kazandırmak için kolları sıvadı. Çevre ve sinyalizasyon sistemlerinin düzenlenmesinin yanı sıra 2,2 metrelik Atatürk anıtı ve geçmişten bugüne Türk kadınını konu alan rölyef çalışmalarıyla süslenecek meydan, gelecek yıl tamamlanmış olacak.

 

Buca Belediyesi, ilçe meydanlarına yönelik çalışmalarına Buca Koop Mahallesiyle devam edecek. Buca Koop Mahallesi’ne modern bir meydan kazandırmak amacıyla çalışmalara başlayan Belediye, proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından ilk kazmayı vuracak.

 

Meydanda yapılacak düzenleme ile bölge yepyeni bir yaşam alanına kavuşacak. Çalışmada, 12 metrelik kaide üzerinde 2,2 metre yüksekliğinde Atatürk Heykeli ve rölyefler yer alacak. Rölyeflerde ise, Anadolu kadınının kurtuluş savaşı dönemi, Cumhuriyet dönemi tanınan haklar, kız çocuklarına tanınan eğitim hakları ve modern Türk kadını işlenecek.

 

Buca Koop Mahallesi’ne yapılacak meydanda ayrıca otuma alanları, engelli geçişine uygun kaldırım, yaya yolları ve ahşap güneş kırıcılar da yer alacak. Ayrıca meydanla kesişen 1405, 1407, 1408 ve 1410 sokakları düzenlenecek ve sinyalizasyon sistemi yapılacak. Projenin çalışmaları ve inşaat süresinin 2016 yılı içerinde tamamlanarak, Bucalıların hizmetine sunulması hedefleniyor.