Bucalı kadınlar şiddete karşı yürüdü
Bucalı kadınlar şiddete karşı yürüdü

24.11.2015

 

“Sessiz Kalma Suça Ortak Olma”

 

Ülkemizin kanayan yarası erkek şiddetine karşı Bucalı kadınlar sokaklara döküldü. Ülkemizde giderek artan ve bir türlü önüne geçilemeyen kadına yönelik şiddet olaylarına karşı farkındalık yaratmak isteyen kadınlar, Buca sokaklarında isyan ve taleplerini haykırdı. Buca Belediyesi tarafından Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Haftası kapsamında düzenlenen yürüyüşte  ‘Sessiz kalma suça ortak olma’, ‘Kadın döven erkek değildir’ dövizleri taşıyan kadınlara erkeklerde destek verdi. Protesto yürüyüşünün ardından şiddete maruz kalınması durumunda tıbbı ve hukuki yönden yapılabilecekler konusunda da kadınlara eğitim semineri düzenlendi. 

 

Bucalı kadınlar son yıllarda artan kadına şiddete “dur” demek için 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir araya geldi. Buca Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü organizasyonuyla Forbes caddesinde toplanan kadınlar isyanlarını anlatan sloganlar atarak kol kola yürüdü. Ellerinde ‘Sessiz kalma suça ortak olma’, ‘Kadın döven erkek değildir’ gibi yazıların yer aldığı dövizler taşıyan kadınlara erkeklerde destek verdi. Forbes Caddesi boyunca gerçekleşen yürüyüşte “Kadınlar özgür olsa dünya yerinden oynar’ , ‘Olmaz de! Dur de! Kadına şiddeti engelle!’ sloganları atıldı. Kadınların şiddete karşı isyanını dile getirdiği yürüyüşe Forbes esnafı da alkışlarıyla destek verdi.

 

Sadece benim değil ‘Bizim’ meselemiz!

 

Yürüyüşün ardından Buca Belediyesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Konferans Salonu’nda, ‘Sadece benim meselem değil! Bizim meselemiz!’ adlı seminer verildi. Yrd. Doç. Dr. Özlem Belkıs, Avukat Seda Gürer ve D.E.Ü Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akça Toprak Ergönen‘in konuşmacı olarak katıldığı seminerde kadına şiddetin tıbbi ve hukuksal boyutları tartışıldı.

 

Yrd. Dr. Özlem Belkıs, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün tarihçesini anlattı. Dünyada kadına karşı yapılan şiddet olaylarından örnekler veren Belkıs, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını söyledi.

 

Kadına yönelik şiddetin tıbbi değerlendirmesini yapan D.E.Ü Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akça Toprak Ergönen, her 3 kadından birinin aile içi şiddete maruz kaldığını, Türkiye genelinde fiziksel şiddete maruz kalan kadınların oranının yüzde 36 olduğunu söyledi.

 

İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi gönüllü avukatı Seda Gürer şiddet gören kadınlara destek olmak için 300 gönüllü avukat ile hizmet verdiklerini, ihtiyaç duyan tüm kadınlara kapılarının açık olduğunu söyledi.