Buca Zabıtası Hurda Araçları Topladı
Buca Zabıtası Hurda Araçları Topladı

16.11.2015

 

Buca Belediyesi, görüntü ve çevre kirliliği yaratan terkedilmiş ve hurda araçları topladı. Vatandaşlardan gelen talep üzerine harekete geçen zabıta ekipleri, ilçe genelinde 125 araç tespit etti. Çekicilerle kaldırılan hurda araçlarını geri almak isteyen vatandaşlar, kamuya ait alanları uzun süre işgal ettikleri için kabahatler kanununa göre 526 TL cezayı ödemesi gerekiyor.   

 

Buca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, vatandaşlardan ve muhtarlardan gelen yoğun talep üzerine çevre ve görüntü kirliliği yaratan hurda ve terk edilmiş araçları topladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmada, ilçe geneline dağılmış durumda plakasız, hurda veya terkedilmiş 125 araç tespit edildi. Çekicilerle kaldırılan araçlar tutanak altına alınarak Buca Belediyesi Kaynaklar Şantiyesi’nde muhafaza altına alındı.

 

Araç sahipleri araçlarını geri almak istemesi halinde Kabahatler Kanununun 41/6 maddesi gereğince 526 TL cezai işlem bedelini ödedikten sonra teslim alabilecek. Çalışmalar neticesinde, hurda araçlardan kaynaklanan görüntü kirliliğinin ve çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olacak.

 

Mahalle muhtarlıklarından ve vatandaşlardan gelen ihbar ve talepler üzerine bu çalışmalara başladıklarını belirten Buca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, terkedilmiş vaziyette bulunan araçların çevre kirliliğinin yanı sıra içinde toplumsal ahlaka aykırı davranışlar sergilenmesini engellemek amacıyla yaptıklarını belirtti.