Buca’da ihtiyaç sahiplerine yeni yıl morali
Buca’da ihtiyaç sahiplerine yeni yıl morali

25.10.2015

 

Sosyal yardımın bütçesi 2 kat arttı

 

Buca Belediyesi 2016 yılında sosyal yardımlarını iki kat arttırıyor. Sosyal projeleriyle fark yaratan Buca Belediyesi’nin 2015 yılında 3 milyon 223 bin TL olan Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bütçesi 2016 yılında 6 milyon 307 bin TL olarak belirlendi. Bütçe artırımının asıl nedeninin ilçenin 47 mahallesinden 23’nün özellikle kültür, sanat ve sosyal işlerden yıllardır mahrum kalması olduğunu vurgulayan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, görev süresi boyunca ilçenin 47 mahallesine eşit hizmet götürerek bu gidişe bir son vereceklerini söyledi.

 

Sosyal belediyeciliğe örnek projeleriyle Buca’da dar gelirli ve ihtiyaç sahiplerine ulaşan Buca Belediyesi, 2016 yılında sosyal destek ve hizmetlerini arttırarak sürdürecek.

 

2015 yılında, ilçede yaşayan ihtiyaç 1500 aileye yılda 3 kez 12 kilogramlık mutfak tüpü yardımına başlayan Buca Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, başarılı 1500 öğrenciye 8 ay süreyle eğitim bursu vermeye de devam ediyor. Bakıma muhtaç yaşlıların evlerinin temizliği, asker ailelerine nakdi yardım, ilçede yer alan okul ve ibadethanelerin temizliği, taziye çadırı kurulması, engellilere ulaşım desteği, ev ve giyim eşyası paylaşım depoları ve yine engelliler için ilçenin çeşitli yerlerine kurulan 11 adet akü şarj platformları Buca Belediyesi’nin sosyal çalışmaları arasında yer alıyor.

 

HER MAHALLEYE EŞİT HİZMET

 

Buca’nın bazı mahallelerinin yıllardır birçok hizmetten faydalanamadığını, ilçenin 23 mahallesine çöp arabasından başka hiçbir belediye hizmeti girmediğini söyleyen Piriştina, hizmet dağılımında ki bu adaletsizliği 2019 yılına kadar ortadan kaldıracaklarını söyledi. Piriştina, “Bilerek veya bilmeyerek, yıllardır Buca’nın 23 mahallesi kültürden, sanattan ve sosyal işlerden geri kalmış, insana dokunan hiçbir proje üretilmemiş, çöp arabaları dışında hizmet aracı girmemiş. Şimdi biz 2016 yılında o sokaklara, insana dokunmaya onların hayatını değiştirmek için sıfırdan başlayacağız. O bölgelere uygulayacağımız pozitif ayrımcılığı da diğer vatandaşlarımızın anlayışla karşılayacağına inanıyorum. Ama Bucamızın 47 mahallesindeki hizmet adaletini 2019 sonuna kadar tamamlayacağız” diye konuştu.