Buca’da Gazi Ve Engellilere Pozitif Ayrımcılık
Buca’da Gazi Ve Engellilere Pozitif Ayrımcılık

24.10.2015

 

Buca Belediyesi, İzmir’de örnek olacak bir çalışmaya daha imza atıyor. Belediye artık, kentte yaşayan gazi ve engellinin kendisinden, şehit, gazi ve engellinin çocuklarından, dar gelirli çiftin kendisinden hafta içi mesai saatleri dışı, hafta sonu resmi tatil ve Pazar günleri salon tahsis ücreti almayacak. Belediye ayrıca, engelli, şehit ve gazilerin isteğe bağlı olarak özel bina ve salonlarda ödediği ücreti de kaldırdı.

 

Çalışmaları ve projelerinde engelli, şehit yakını ve gazilere destek olmak amacıyla pozitif ayrımcılık uygulayan Buca Belediyesi, ilçede bir ilke daha imza atıyor. İlçede yaşayan gazi, engelli ve dar gelirli çiftlerin evlilik törenlerinde salon tahsis ücreti alınmamasını kapsayan çalışma, şehit, gazi ve engelli vatandaşların çocukları için de geçerli.

 

Buca Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı Meclis Toplantısında görüşülmesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı meclisinde değerlendirilen projenin onaylanmasının ardından çalışmalar başladı.

 

Engelli, şehit ve gazi çocuklarına da ücretsiz

 

Buna göre, gazi ve engellinin kendisinden, şehit, gazi ve engellinin çocuklarından, dar gelirli çiftin kendisinden hafta içi mesai saatleri dışı, hafta sonu resmi tatil ve Pazar günleri ücret alınmayacak. Proje kapsamında engelli şehit ve gazilerin isteğe bağlı olarak özel bina ve salonlarda ödediği ücret de kaldırılırken, dar gelirliler için ise sadece özel binalarda ücret alınmayacak.

 

Projeden yararlanmak için engellilerin yüzde 40 ve üzeri Engelli Raporu olması, evlenecek olan dar gelirli çiftlerin üzerine menkul ve gayrimenkulü olmaması ve çiftin toplam aylık net gelirinin bin 350 TL’yi aşmamak kaydıyla belgelendirmesi gerekiyor. Dar gelirliler isteğe bağlı nikah ve düğün salonlarında kıyılacak nikahlarda bu indirimden faydalanamayacak.