Buca’da ‘Bilim’ sokağa taştı
Buca’da ‘Bilim’ sokağa taştı

20.10.2015

 

Oyun Sokak bilimle coştu

 

Buca bilimle şenlendi. “TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı” kapsamında kabul edilen ‘Bilim Sokakta’ projesi, Buca Oyun Sokağı’nda başladı. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina projenin açılışını çocuklar birlikte yaptı. Fizikten kimyaya, biyolojiden bilişim teknolojilerine kadar birçok etkinliğin yapıldığı stantları gezen Piriştina, “Daha yaşanabilir bir Buca için, huzurlu, mutlu bir gelecek için, bu çocuklarımızın yüzlerinin gülmesi için, bilimden ve eğitimden başka hiçbir şansımız yok” dedi. 4 gün süresince 41 farklı etkinliğin düzenleneceği  “Bilim Sokakta” şenliği, 22 Ekim Perşembe gününe kadar mucit beyinleri bekliyor.

 

Bucalı çocukları bilimle tanıştırmak, sevdirmek ve bilimin eğlenceli taraflarını göstermek amacıyla ile hazırlanan ‘Bilim Sokakta’ şenliği başladı. TÜBİTAK ile Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliği ile Buca Oyun Sokak’ta başlayan, bilim ve eğlence dolu şenliğe, Bucalı minik öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı” kapsamında kabul edilen ‘Bilim Sokakta’ projesi açılış kurdelesini Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, D.E.Ü Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Başlar, Buca İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Okur ve Bucalı çocuklar ile birlikte kesti.

 

Piriştina’ya Teşekkür

 

Açılış töreninde konuşan proje yürütücüsü D.E.Ü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şahin, Başkan Piriştina’ya projeye verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti. Şahin, “Bu projeyle fizik, kimya, biyoloji, yaratıcı drama ve bilişim teknolojileri alanlarında hazırladığımız, 40’dan fazla etkinliği 100 öğrencimizle, bütün öğrencilerimize sunmaya çalışacağız” dedi.

 

“Geleceğimiz İçin Bilim ve Eğitim Olmazsa Olmazımızdır”

 

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, ”Göreve başladığımız ilk andan itibaren emeğimizi, mesaimizi, varımızı eğitime harcayacağız dedik, ve en büyük yatırımları eğitim alanında yaptık. Bu miniklerin geleceği için olmazsa olmaz, ilimdir, bilimdir. Ben inanıyorum ki, bu ülkede olumsuzluklar yaşansa da, bunları bilimin ışığında yok edeceğiz. O yüzden bıkmadan, yılmadan, usanmadan eğitime ve bilime destek olmak zorundayız. Daha yaşanabilir bir Buca için, huzurlu, mutlu bir gelecek için, bu çocuklarımızın yüzlerinin gülmesi için, bilimden ve eğitimden başka hiçbir şansımız yok.” diye konuştu.

 

4 günde 41 bilim etkinliği

 

D.E.Ü Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı öğrencilerinin hazırladığı gösterileri izleyen çocuklar, bilim, eğlence ve heyecan yüklü bir serüvene tanık oldu. Stantları tek tek gezen çocuklar tematik bilim oyunları ile gönüllerince eğlenirken, laboratuvar deney çalışmaları karşısında da heyecanlarını gizleyemedi.

TÜBİTAK desteği, Dokuz Eylül Üniversitesi yürütücülüğünde yapılacak Bilim Sokakta projesi kapsamında fizik, kimya, biyoloji, bilişim teknolojileri ve drama etkinlikleri yer alıyor. Ortaöğretim düzeyindeki çocukları temel bilimsel olguları fark etmeleri, merak, araştırma ve sorgulama isteklerinin tetiklenmesini hedefleyen proje 4 gün sürecek. Her gün 10.00-16.00 saatleri arasında düzenlenecek etkinliklerde çocukları bilimle tanıştırmak, bilimi sevdirmek ve bilimin eğlenceli taraflarını göstermek amacıyla fizikten kimyaya kadar 41 farklı etkinlik gerçekleştirilecek.