“Buca’yı birlikte yönetmek için engel tanımıyoruz”
“Buca’yı birlikte yönetmek için engel tanımıyoruz”

14.10.2015

 

Buca’ya “Engelsiz Rota”

 

Buca’da engelsiz rota dönemi başlıyor. Buca Belediyesi’nin İzmir Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçireceği “Buca’yı birlikte Yönetmek İçin Engel Tanımıyoruz” projesinde geri sayım başladı. Projenin tamamlanmasıyla ilçedeki cadde, sokak ve bina girişleri 360 derece panoramik görüntüleme sistemi ile kayıt altına alınacak. Hassas zemin uygulamaları, sesli ve ışıklı uyarı sistemlerinin kurulmasıyla engelliler “Engelsiz Rota” oluşturarak sosyal hayata rahatça katılabilecek. 2016 yılında hizmete girecek uygulama, mobil cihazlar üzerinden kullanıma açılacak.   

 

Engelsiz bir Buca yaratma hedefleriyle yatırımlarını şekillendiren Buca Belediyesi’nin, engelli vatandaşların ulaşım engellerini kaldırmak için hazırladığı “Buca’yı Birlikte Yönetmek İçin Engel Tanımıyoruz” projesinde sona gelindi. Buca Belediyesi ile Buca Engelliler Derneği işbirliğiyle hazırlanan ve 495 bin lirası İzmir Kalkınma Ajansı’ndan alınacak hibe desteği olmak üzere toplam 650 bin liraya mal olacak projenin ihale süreci tamamlandı.

 

Proje kapsamında, ilçedeki cadde ve sokaklar ile bina girişleri 360 derece panoramik görüntüleme sistemi ile kayıt altına alınacak. Verilerin sayısallaştırılmasının ardından engelli geçişine uygun rampalar ve hassas zemin çalışmaları yapılacak. Caddelerde sesli ve ışıklı uyarı sistemleri kurularak “engelsiz rota” uygulaması hayata geçirilecek. Mobil cihazlar üzerinden kullanıma açılacak sistem ile engelli vatandaşlar daha rahat ve güvenli ulaşım imkanına kavuşacak.

 

Projede ayrıca 200 yerel kamu kurum personeline engellilik algısı ve hizmetlerdeki erişilebilirlik uygulamaları hakkında kapasite geliştirme eğitimleri verilecek. 200 engelli ve engelli yakını da sosyal hakları konusunda bilinçlendirilecek ve kamu hizmetlerini daha yakından takip etmeleri sağlanacak.