Buca’nın pırlantalarına 5. Merkez
Buca’nın pırlantalarına 5. Merkez

09.10.2015

 

Kılıçdaroğlu’ndan Başkan Piriştina’ya “yürekten teşekkür”

 

Buca Belediyesi’nin Türkiye’de benzeri olmayan Pırlanta Merkezlerinin 5.sini CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yüzlerce çocukla birlikte açtı.  Açılış alanına vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle güçlükle giren Kılıçdaroğlu, açılışta yaptığı konuşmada Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’yı çocukların eğitimine ve kadınların sosyal yaşamına katkıda bulunan çalışmalarından dolayı yürekten kutlarken, “Onlar bizlerden daha iyi yetişmeli” diye de ekledi. Kozağaç Pırlanta Merkezi’ni yeni merkezlerin izleyeceği müjdesini veren Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, 30 Mart 2019’a kadar Buca’da Pırlanta Merkezlerinin sayısını 10’a yükselteceklerini söyledi.

 

Buca Belediyesi’nin ev hanımlarının kendilerine vakit ayırabilmeleri için, 3-6 yaş grubu çocuklarını günde 3 saat süreyle ücretsiz olarak bırakabildikleri ücretsiz geçici bakım merkezlerinin 5. si olan Kozağaç Pırlanta Merkezi’nin açılış kurdelesini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çocuklarla birlikte kesti.

 

Buca’ya gelişinde coşkulu bir kalabalıkla karşılanan CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun yolunu kesen işçiler “İşçinin umudu Kılıçdaroğlu” diye slogan attı.

 

Halkı selamlayarak Buca Belediyesi 5. Kozağaç Pırlanta Merkezi’ne gelen CHP Genel Başkanı burada çocuklarla sohbet etti, öğretmenlerden bilgi aldı. Açılış sırasında diğer 4 Pırlanta Merkezi’yle yapılan bağlantılarda çocuklar Kılıçdaroğlu’na “Hoş geldin Kemal Amca” ve “Seni Seviyoruz Kemal Amca” diye selamladı.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açılış konuşmasını, sahnede bulunan Buca Belediyesi Pırlanta Merkezlerine üye yüzlerce çocukla birlikte yaptı.

 

CHP Genel Başkan Yardımcıları Selin Sayek Böke, Erdoğan Toprak, CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaşın katıldığı görkemli açılış töreninde eğitim vurgusu yapan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu konuşmasına, “Neyin açılışını yapmak istiyorsunuz diye sorulduğunda bir eğitim kurumunun açılışını yapmak derim” diyerek başladı. Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Buca Belediye Başkanımız Levent Piriştina, çok önemli bir olayı gerçekleştirmiş. Miniklerimize pırlanta merkezleri açarak onların eğitimine, sosyal yaşamına ailelerine ve Türkiye’ye çok önemli katkıda bulunuyor. Onu yürekten kutluyorum. Seçim bildirgemizi gençlere adadık. Onlar bizden daha iyi yetişmeli ve daha iyi dünyayı okuyabilmeliler. Eğer çocuklarınıza güzel miras bırakmak istiyorsanız onları eğitime, Türkiye’ye dünyaya kazandırın. Bunu yapacağız, bu çabayı harcayacağız.

 

Bütün belediye başkanlarımıza ‘her mahallede kreş açın’ dedim. Aileler çocuklarını güven içinde bırakacakları merkezi görsünler. Biz çocuklarımızı çok iyi yetiştirmeliyiz. Bu çabayı harcamaya hepimiz hazırız. Bütün yurttaşlarıma bunun sözünü veriyorum”

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Umuyorum 2 Kasım’da aydınlık bir Türkiye’ye hep birlikte uyanacağız. Baskı istemiyoruz, kavga istenmiyoruz. Gerginlik istemiyoruz. Görüşü ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, yaşam tarzın ne olursa olsun 78 milyon yurttaşımızı kucaklamak istiyoruz. Bizim kavgaya değil barışa ihtiyacımız var. Bizim gerginliğe değil bir arada yaşamaya ihtiyacımız var. Birlikte yaşamak, ‘önce Türkiye’ demek, çocuklarımıza iyi bir eğitim vermek, bütün üniversiteye giden çocuklarımızın en geç bir yıl içinde yurt sorunu çözmek gibi ideallerimiz ve amaçlarımız var. Umarım bu idealleri ve amaçları 2 Kasım sabahında hep birlikte gerçekleştiririz” diye de ekledi.

 

"CHP İKTİDARINDA ÖĞRETMENSİZ KÖY KALMAYACAK”

 

CHP’nin seçim bildirgesindeki eğitimle ilgili konulara değinen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

 

“Okul aile birliklerimiz var. Ama bu birliklerin dernek olma ötesinde bir yetkileri yok. Seçim bildirgemizde ilan ettik, okul aile birliklerinin tamamını yasal statüye taşıyacağız. Veliler okulun eksikliğini görüyorsa, yanlışını görüyorsa oraya müdahale etme konusunda söz sahibi olacak. Aileler eğitimde daha güzel çıtayı yakalamış olacaklar. Taşımalı eğitime tümüyle son vereceğiz. Nerede çocuğumuz varsa orada öğretmenimiz olacak. CHP iktidarında öğretmensiz köy kalmayacak. Anneler çocukları okula gönderirken beslenme çantası veriyor. Tam gün eğitimi savunduğumuz için aileler artık çocuklarına beslenme çantası vermeyecekler, çocuklar öğretmenleriyle birlikte okulda hiçbir ücret ödemeden yemeklerini yiyecekler. Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum; çocuklarımızı düşünen, onların geleceğini düşünen, öğretmenlerimizi düşünen tek parti var o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi Cumhuriyet Halk Partisi’dir.”

 

MİLLETVEKİLLERİ İLE AYNI SAĞLIK HAKLARI

 

Şehit yakınları ve gazilerle ilgili CHP’nin seçim bildirgesinde yer alan maddeler hakkında da bilgi veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 

“Son günlerde acı haberlerle karşılaşıyoruz. Şehitlerimiz geliyor, gazilerimiz var. O sorunların çözümü için de CHP proje geliştirdi. Şehitler ve Gaziler Yüksek Kurulu oluşturulup bu kurul doğrudan Başbakanlığa bağlı olacak. Şehit yakınları ve gaziler kendi dertlerini anlatacak makam bulamıyorlar. Böylece bu sorunu çözeceğiz. Sorunla karşılaştıklarında Başbakanlığa bağlı bu kurula başvurarak sorunlarını çözecekler. Gazilere şükran borçluyuz. Gaziler ve şehit yakınları, milletvekilleri hangi sağlık haklarından yararlanıyorlarsa aynı haklardan yararlanacaklar.”

 

BUCA’NIN PIRLANTALARINA 5. MERKEZ

 

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, ilki 17 Ekim 2014 tarihinde hizmete giren Pırlanta Merkezlerinin sayısını vatandaşlardan gelen yoğun talep doğrultusunda kısa sürede beşe yükselttiklerini söyledi. Piriştina sözlerini şöyle sürdürdü; “Şirinyer Kadın Aktivite Merkezi, Gediz Sevgi Yolu, Çamlıkule ve Betontaş’taki merkezlerden, ilk yıllarda 2 bin 500 çocuk 43 bin kez yararlandı. 5. Merkez olan Kozağaç Pırlanta Merkezi ile hedef 3 bin 500 çocuğa hizmet vermek. Türkiye’nin geleceğini yaratmak için çalışıyoruz. 30 Mart 2019’a kadar pırlanta merkezi sayımızı 10, üye çocuk hedefimizi ise 7.500 olarak belirledik. “

 

Konuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na pırlanta merkezlerinde bakım hizmeti alan çocuklar tarafından yapılan tablo hediye edildi. CHP Lideri Kozağaç Pırlanta Merkezi’nin kurdelesini yüzlerce çocukla birlikte yaptı.