Buca’nın pırlantalarına 5. merkez
Buca’nın pırlantalarına 5. merkez

07.10.2015

 

Buca Belediyesi, ilçedeki pırlanta merkezlerine bir yenisini daha ekliyor. Belediye, ilçede yaşayan vatandaşların 3-6 yaş arası çocuklarına üç saat süre ile ücretsiz geçici bakım hizmeti vermek üzere hayata geçirdiği ve kısa sürede yoğun ilgi gören pırlanta merkezlerinin beşincisini Kozağaç’ta açıyor. İlki 1 yıl önce açılan ve 2500 çocuğa hizmet veren merkezlerin 5.si olan Kozağaç Pırlanta Merkezi’nin açılışını 09 Ekim Cuma günü Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yapacak.

 

Buca Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Pırlanta Merkezlerinin 5.si Kozağaç Mahallesi’nde açılıyor. 3-6 yaş arasındaki çocuklara ücretsiz geçici bakım hizmeti verilen ve ilki bir yıl önce açılan merkezlerden bugüne kadar 2500 çocuk 43 bin kez yararlandı. Kozağaç’ta açılacak olan merkezle bu sayının 3500’e ulaşması hedefleniyor.

 

Okul öncesi çocuklara ücretsiz geçici bakım hizmeti sağlamasının yanı sıra annelere de sosyo-ekonomik yaşama katılma imkanı sağlayan Pırlanta Merkezleri’nin ilki bir yıl önce Şirinyer Kadın Aktivite Merkezi içinde açıldı. Kısa sürede yoğun ilgi gören merkezlerin sayısı 1 yılda 4’ e ulaştı. Şirinyer, Gediz Sevgi Yolu, Çamlıkule ve Betontaş Pırlanta Merkezleri’nin ardından hizmete açılacak Kozağaç Pırlanta Merkezi’nin açılışını 09 Ekim Cuma günü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yapacak.

 

Kozağaç Pırlanta Merkezi Kozağaç Mahallesi’nin yanı sıra Dumlupınar ve Atatürk Mahalleleri’ndeki 3-6 yaş arası 1800 çocuğa hizmet verecek. Ana bina, çocuk bahçesi ve oyun gurubu ile park düzenlemesinden oluşan merkez 3500 metrekare alan üzerine projelendirildi.

 

Pırlanta merkezlerinin sadece çocuklara değil, Bucalı kadınlara yapılan çok önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, "Bu pırlanta merkezlerinin amacı, hayattan, şehirden kopartılarak, dört duvar arasına mahkum edilmeye çalışılan ve ‘kendime zaman ayıramıyorum’ diyen kadınlarımızı sokağa çıkartmaktı. Pırlanta merkezlerinde biz çocuklara bakarken, onları hayata hazırlarken, kadınlarımızın da bu ülke için, Buca için ve kendi günlük ihtiyacını karşılaması için zaman yaratmaya çalıştık. O yüzden pırlanta merkezleri sadece çocuğa yapılan bir yatırım değil aslında kadınlarımıza da yapılan çok önemli bir yatırımdır” dedi.