Veteriner Müdürlüğü’nden Önemli Uyarılar
Veteriner Müdürlüğü’nden Önemli Uyarılar

12.09.2015

 

“Kurbanlık Seçerken Tüylerine ve Dişlerine Bakın”

 

Yaklaşan kurban bayramı nedeniyle kurban pazarlarında hareketlilik başlamasıyla Buca Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü denetimlerini sıklaştırdı. Olduruk Mevkii’nde kurulan pazarda kurbanlıkların sağlık kontrollerini yapan Buca Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Birol Topuz, vatandaşları dış görünümü canlı olmayan, salya, burun akıntısı olan, vücudunda yara, şişlik, ödem olan hayvanları satın almamaları konusunda uyardı. Buca Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, bayramın birinci ve ikinci günü kesim alanında canlı hayvan ve et muayenesi yapmak için hazır bulunacak.

 

Buca Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı dolasıyla kurban pazarında kontrollerini sıklaştırdı. Kurbanlıkların sağlık denetimini yapıp raporlarını inceleyen veteriner hekimler, kurban alırken sağlık raporu ve nakil belgesini ilk olarak aranması gerektiğini belirtti.

 

Sağlıklı hayvan seçimi konusunda bilgi veren Buca Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Birol Topuz, ”Hayvanın kulağında, bakanlık tarafından takılan küpesinin olması, kurbanlık alırken hayvan sahiplerinden hayvanın pasaportunu istenmesi, veteriner sağlık raporu bulunması gerekiyor. Gözleri mat renginde olmamalı, parlak olmalı. Mat renkli gözler hayvanın gözlerinde bir enfeksiyon olduğuna işarettir. Küçükbaş hayvanın beline dokunulduğunda, ele çok fazla kemik dokusu gelmemesi gerekiyor. Halk tabiriyle azı dişlerini çıkarmış olması gerekiyor. Bu dişlerindeki açıklığın ortaya çıkması gerekiyor. Küçükbaş hayvanların en az 1, büyükbaş hayvanların en az 2 yaşında olması gerekli. Kurbanlık hayvanın burnunun kuru ve çatlak olmamalı. Nemli ve parlak olmalı. Enfeksiyon geçiren hayvanın tüyleri de birbirine karışır. Tüyleri düz ve parlak olan hayvanlar tercih edilmeli. İyi bir kurban arkadan bakıldığında kare, üçgen şeklinde değil, küp şeklinde görünmelidir. Kare ve üçgen şeklinde görülen hayvanlar genelde zayıf ve sağlıksız hayvanlardır. Topallık gibi fiziki bir sakatlığı olmamalı. Koyun ve inek dişi hayvan kesilecekse mutlaka gebe olup olmadığına bakılmalı, gebe hayvanlar kurban edilmemeli” tavsiyelerinde bulundu.

 

Ekipler Kesim Alanında Hazır Bulunacak

 

Kurbanlıkların kesildikten sonra et muayenesinin yapılmasının önemli olduğunu vurgulayan Veteriner İşleri Müdürü Birol Topuz, kesim alanında hayvanlardan insanlara geçen zoonoz hastalıklar konusunda vatandaşlara bilgi vereceklerini söyledi. Topuz ayrıca bayramın birinci ve ikinci günü huysuz, stresli ve kaçan hayvanlar için yakalama ve sakinleştirme ekibi oluşturduklarını, kurban kesim yerinde de canlı hayvan muayenesi ve kesim sonrası et muayenesi için veteriner hekimlerin hazır bulunacağını belirtti.