Heyelan tehlikesi ortadan kaldırıldı
Heyelan tehlikesi ortadan kaldırıldı

26.08.2015

 

Felaket gelmeden önlem alındı

 

Buca Belediyesi, Yaylacık Mahallesi'nin yıllardır çözülemeyen sorununa el attı. Yaylacık Mahallesi’nde heyelan tehlikesi nedeniyle hayati risk oluşturan bin 210 metrekarelik alanı baştan yarattı. Özellikle yağışlı havalarda yaşanan toprak kaymaları nedeniyle yıllardır tedirgin yaşayan yüzlerce Yaylacık Mahallesi sakini, Buca Belediyesi’nin düzenlemesiyle rahat bir nefes aldı. 5 kademe olarak düzenlenen ve 500 bin TL’ye mal olan bölgeye çocuk oyun ve fitness alanı kuruldu.

 

Buca’nın Yaylacık Mahallesi sakinleri sonunda rahat bir nefes aldı. Yıllardır yüzde 40 eğimden dolayı toprak kaymalarının yaşandığı bin 210 metre karelik toprak alan Buca Belediyesi tarafından düzenlendi. Arazinin kot farkından dolayı zemin akmasının yaşandığı, özellikle yağışlı havalarda mahalle sakinlerinin can ve mal kaybı riskiyle burun buruna yaşamak zorunda kaldığı bölgede, jeolojik etüt çalışmaları yapılarak düzenlemesi yapıldı, çehresi değiştirildi.

 

Endişelerini mahalle ziyaretleri sırasında Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’ya aktaran mahalle sakinlerinin talebi 145 günde tamamlandı. Geçtiğimiz Şubat ayında başlayan ve 145 gün süren çalışmaların ardından yaşam tehlikesi bulunan alan, baştan yaratılarak mahalleye yaşam alanı oldu.  Yaklaşık 500 bin liraya mal olan çalışmalar ile bin 210 metre karelik toprak alan, 5 kademeli olarak düzenlendi. Arazinin ilk 4 kademesine bitkisel peyzaj yapılarak dinlenme alanları oluşturuldu. Alanın tamamı ağaçlandırılırken, en alt kademeye çocuk oyun grupları ve fitness alanı kuruldu.

 

‘BABASININ OĞLUYMUŞ’

 

Alanın daha önce ki halinin kötü görüntüsünün yanı sıra istinat duvarlarının gördüğü zararlar sebebiyle işlevini kaybettiğini ve bunun da mahalle sakinleri için can ve mal kaybı tehlikesi oluşturduğunu söyleyen mahalle sakini Şengül Güleç, parkın tahmin ettiklerinden daha da güzel olduğunu belirtti. Başkan Piriştina’ya ‘Gerçekten babasının oğluymuş’ diye seslenen Güleç, emeği geçenlere teşekkür etti. 

 

On yıldır mahallede yaşadığını söyleyen Nurcan Başbuğ ise uzun zamandır parkın yapılmasını beklediklerini ifade etti. Alanın yıkıntı ve enkaz halinde olmasından dolayı çok rahatsız olduklarını belirten Başbuğ, istedikleri gibi bir parka nihayet kavuştuklarını söyledi. Başbuğ başta Başkan Piriştina olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.