17 Ağustos Buca’da Unutulmadı
17 Ağustos Buca’da Unutulmadı

18.08.2015

 

“Buca’nın AKUT Ekibi Kurulacak”

 

Ülkemizin yüzde 96’sı deprem bölgesinde, nüfusun yüzde 95’i ise deprem tehlikesi altında yaşıyor. Bu acı gerçeğin farkındalığıyla hareket eden Buca Belediyesi,  AKUT ile işbirliği yaptı. Deprem haftası kapsamında Belediye binası önünde stand açıp, bilgilendirme seminerleri düzenleyen Akut ekipleri, Belediye ile geçtiğimiz aylarda imzalanan protokol çerçevesinde, personelden oluşacak afet takımına eğitim verecek.

 

Buca Belediyesi ile AKUT işbirliğinde sürdürülen Deprem Bilinçlendirme çalışmaları Buca Belediye önünde açılan bilgilendirme standı ve sergi ile start aldı.17 Ağustos 1999’da tarihinde gerçekleşen Marmara depremini anımsatmak, unutmamak ve olası depremlerde alınabilecek önlemler konusunda vatandaşları bilgilendirmek için kurulan standı ziyaret eden vatandaşlara, acil önlemler anlatılıp bilgilendirici broşürler verildi.

 

Buca Olimpik Yüzme Havuzu Konferans Salonu’nda da “Deprem ve Alınabilecek Önlemler” konulu seminer düzenleyen AKUT ekibi, deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası yapılması gerekenler konusunda Bucalılara bilgi verdi. Gönüllü AKUT görevlisi Gülay Öker’in örnek videolar eşliğinde yaptığı sunum dinleyicilerden ilgi gördü.

 

İzmir’in birinci deprem kuşağında olması nedeniyle çok bilinçli hareket edilmesinin önemine dikkat çeken AKUT İzmir Ekip Lideri Alper Özkarakaş, “Buca Belediyesi ile bu konuda uyumlu bir çalışma yapıyoruz. Belediye çalışanlarından oluşacak 5-6 kişilik bir Akut Ekibi kuracağız. Bu ekibe gerekli eğitimler verilerek Buca için profesyonel bir arama kurtarma ekibi oluşturacağız. Olası bir afette kurtarma çalışmalarını birlikte yapacağız. Böylelikle Buca’ya bir artı daha katmış olacağız” diye konuştu.