BEM binası yükseliyor
BEM binası yükseliyor

14.07.2015

Buca Belediyesi, ilçede eğitimde fırsat eşitliği yaratmak adına temelini attığı Bilgi ve Eğitim Merkezi’nde çalışmalar sürüyor. İlçede dar gelirli ailelerin çocuklarına ücretsiz üniversiteye hazırlık kursları verilecek olan BEM’in yaklaşık 4 ay sonra tamamlanması öngörülüyor. Geçtiğimiz Nisan ayında temeli atılan binanın tamamlanması ile 4 yılda 4 bin öğrenciye eğitim verilecek.

‘Eğitime yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır’ bilinci ile eğitim alanındaki yatırımlara öncelik veren Buca Belediyesi, ilçede çalışmaları devam eden örnek bir projeyi daha hayata geçiriyor. Geçtiğimiz Nisan ayında temeli atılan ve dar gelirli ailelerin çocuklarına ücretsiz olarak üniversiteye hazırlık kurslarının verileceği Bilgi ve Eğitim Merkezi binası, yükseliyor. Yılda bin çocuğa ücretsiz eğitim imkanı sunacak BEM’de çalışmalar tüm hızıyla sürerken, binanın 4 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Buca Belediyesi bünyesinde bulundurduğu Güzel Sanatlar ve Mesleki Eğitim Merkezi’nde bir yıl içerisinde 140 öğrenciye ücretsiz olarak üniversiteye hazırlık kursları verirken; Bilgi ve Eğitim Merkezi (BEM) binasının tamamlanması ile öğrenci sayısını 7 kat arttırtacak.

“SINAVA DEĞİL HAYATA HAZIRLIYORUZ”

BEM binasında çocukları sınavlara değil aslında hayata hazırlayacaklarını söyleyen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, her yıl 1000 çocuğun binada eğitim göreceğini belirtti. Eğitimin aileler üzerinde olan ağır yükünün farkında olduklarını ve bu yükü hafifletmek için çalıştıklarını söyleyen Piriştina, BEM’in geleceğe yapılan çok önemli bir yatırım olduğunu ifade etti.

Buca Belediyesi Bilgi ve Eğitim Merkezi 6 kat olarak inşa edilecek. Binanın 1, 2, 3 ve 4. katlarında derslikler yer alacak. Her katta 7’şer ve 15 kişilik iki adet derslik bulunacak. Binada ayrıca sanat atölyesi, kafeterya ve Kitap Kafe’de yer alacak.