Srebrenitsa soykırımı Buca’da unutulmadı
Srebrenitsa soykırımı Buca’da unutulmadı

11.07.2015

Güvercinler barış için uçtu

İnsanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olan Srebrenica. Adatepe Mahallesi’ndeki Srebrenitsa Anıtı önünde düzenlenen anma törenine çok sayıda Bucalı katıldı. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, törene katılanlar ile birlikte anıta karafil bıraktı, barış için beyaz güvercin uçurdu.

Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen, 8732 vatandaşın katledildiği Srebrenitsa'daki katliam 20. yılında Buca’da düzenlenen tören ile anıldı. Adatepe Mahallesi’nde ki Srebrenitsa anıtı önünde düzenlenen törene Başkan Piriştina’nın yanı sıra İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, Balkan dernekleri temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve başkan yardımcıları ile çok sayıda Bucalı vatandaş katıldı.

Piriştina; “Şiddetin her türlüsünü lanetleyeceğiz”

Anma töreninde konuşan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Bizler çok yakın bir tarihi unutması, yaşanması, anlatılması çok güç bir dönemi lanetlemek için toplandık. Bu katliamı yaşayanları anlamamız, empati kurmamız, acılarını dindirmemiz mümkün değil. Ama üzerimize düşen bu katliamı unutmamak ve unutturmamaktır. Buca bunu en iyi şekilde yapmış ve yapmaya devam edecektir. Ben bu soykırımda yakınlarını kaybetmiş aramızdan ayrılmış tüm hemşerilerime baş sağlığı diliyorum ve onları buradan dualar gönderiyorum. Bizler her zaman her türlü canlıya, bitkiye, hayvana, insana yapılan şiddeti kınayacağız, lanetleyeceğiz” diye konuştu.

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, konuşmasının ardından anmaya katılanlarla birlikte barış, özgürlük ve hoşgörü için güvercin uçurdu.