Buca’da semt evleri ekmek kapısı
Buca’da semt evleri ekmek kapısı

30.06.2015

Yılda 4 000 kadın meslek sahibi olacak

Buca Belediyesi, ilçede yaşayan kadınları meslek sahibi yapmak için açtığı meslek edindirme kurslarının kapasitesini arttırdı. Evka-1 Semt evinde yılda bin kadını meslek sahibi yapan Buca Belediyesi, Çamlıkule Kültür Merkezi içerisinde açılan semt evinde ise yılda 3 bin kadını meslek sahibi yapacak.

Buca Belediyesi, ilçede kadın istihdamını arttırmak için semt evlerindeki kursların kapasitesini arttırdı. Evka-1’deki semt evinin ardından Çamlıkule Kültür Merkezi’nin birinci ve ikinci katı da semt evi kurslarına göre yenilendi. Yılda 3 bin kadını meslek sahibi yapacak semt evinde kuaförlük, dikiş nakış, dekoratif el sanatları, bilgisayarlı muhasebe, konfeksiyon düz makine, bilgisayar işletmenliği ve ev tekstili kursları yer alıyor. Kurs eğitimlerini tamamlayan kadınlar meslek sahibi olmanın yanı sıra kurs süresince ortaya çıkardıkları el emeklerini belediye tesislerinde sergileme fırsatı buluyor. Kadınlar bu sayede, aile ekonomilerine de katkıda bulunuyor.

ARTIK DAHA MUTLULAR

Meslek kursları için Başkan Piriştina’ya teşekkür eden kursiyer kadınlar, meslek kurslarında aldıkları eğitimler ile artık ev ekonomilerine katkıda bulunuyor olmaktan duydukları memnuniyeti “Evde artık bizde söz sahibiyiz” diye dile getiriyor.

Kadın istihdamının ülke genelinde önemli bir sorun olduğunu söyleyen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina da, Buca’da bu orantısızlığı yok etmek adına çalıştıklarını söyledi. Piriştina, “Bizler kadınlarımızı üretime katmak, sosyal hayata dahil etmek istiyoruz. Bu anlamda meslek edindirme kurslarını önemsiyoruz. Bu kurslardaki kursiyer bayanlar meslek edindikleri gibi özgüven sahibi de oluyor” dedi.

Meslek kurslarının yanı sıra diksiyon, okuma yazma ve resim kurslarının da yer aldığı semt evinde yer alan çok amaçlı salonda da kursiyerler için seminerler, film gösterimleri ve tiyatro oyunları sergileniyor. Eğitim sürelerini tamamlayan kursiyerlere, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar veriliyor.