Buca’da Belediye Personeline Yangın ve Deprem Eğitimi
Buca’da Belediye Personeline Yangın ve Deprem Eğitimi

22.06.2015

Buca Belediyesi personeli olası bir doğal afette de Bucalıların yanında olacak. Belediye hizmet birimlerinden 30 personel, yangın söndürme teknikleri ve deprem sırasında yapılması gerekenler hakkında uygulamalı eğitim aldı. Teknik bilgilendirmenin ardından personel, deprem simülatöründe olası bir depremi yaşadı. 

Buca Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı iş birliği ile belediye personelini yangın ve deprem konusunda bilinçlendirmek için eğitim düzenledi. Toros Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezi’nde verilen eğitimde, acil durumlarda tahliye, yangın anında hareket, yangına müdahale ve olası bir depremde yapılması gerekenler anlatıldı.

İtfaiye Eğitim Uzmanı Zeynep Sarıtaş tarafından verilen eğitimde, personele ilk olarak yangın çeşitleri, yangın tüpü kullanımı ve söndürme teknikleri anlatıldı. Yangın eğitiminin ardından Eğitmen Zeynep Sarıtaş personele, depremden önce, deprem sırasında ve depremden sonra yapılması gerekenleri uygulamalı olarak anlattı. Sarıtaş personele, deprem sırasında uygulanacak hayat üçgeni pozisyonunu gösterdi. Eğitimin ardından personel, deprem simülatöründe olası bir depremi yaşadı. Personel aldıkları deprem eğitimini simülatörde uyguladı.

Eğitimlerin devam edeceğini belirten Buca Belediyesi Sivil Savunma Uzmanı Nermin Seçen, tüm belediye personelinin bu eğitimleri alacağını söyledi.