Buca’da kaybolan değerler canlanıyor
Buca’da kaybolan değerler canlanıyor

19..06.2015

Üzüm Bağı’nın ilk fidanları dikildi

Buca Belediyesi, ilçenin en önemli değerlerinden biri olan üzümü ait olduğu topraklarla buluşturmak için ilk adımı attı. Kaynaklar bölgesinde 14 dönümlük alanı kapsayan “Üzüm Bağı”nın ilk fidanları düzenlenen tören ile dikildi. Üzüm Bağı’nın ilk fidanlarını hemşerileri ile birlikte diken Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Bizler tarımı artırıcı, özendirici, vatandaşlarımızı, gençlerimizi tarımla buluşturan, onların tekrardan tırnaklarının arasına toprağı bulaştırdığımız projeleri çok önemsiyoruz” dedi.  

Buca'nın kaybolan değerlerini yeniden kentle buluşturmak amacıyla hazırlanan projelerden biri olan "Üzüm Bağı"nın ilk fidanları düzenlenen törenle dikildi. Üzüm üretimini canlandırmak için harekete geçen Buca Belediye Başkanı Piriştina, Kaynaklar bölgesinde 6 çeşit üzümün yetiştirileceği yaklaşık 14 dönümlük alanda, ilk fidanları hemşerileri ile birlikte dikti.  

PİRİŞTİNA: “TIRNAKLARIN ARASINA TOPRAK BULAŞACAK”

Fidan dikim töreninde konuşan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, bölgede çok az kişinin üzüm üretimi yaptığını söyledi. Hayata geçirdikleri proje ile üzüm üretimini cezbettirerek üretici sayısını arttıracaklarını belirten Başkan Piriştina, “Bucamıza ait olan bir üzümün genlerini korumak ilk amacımız. Bu bölgelere imar açlığıyla bakılan dönemde belediye olarak asli görevimiz dışında tarımı artırıcı, özendirici, vatandaşlarımızı, gençlerimizi tarımla buluşturan, onların tekrardan tırnaklarının arasına toprağı bulaştırdığımız projeleri çok önemsiyoruz” dedi. Buca’nın üzümle özdeşleştiğini belirten Piriştina, “Biz cezbedici olacağız. Şu an sadece 33 kişi üzümle uğraşıyor bölgemizde, hem bunun sayısının artmasına vesile olacağız hem de somut bir emsal olacağız” dedi.

BAĞ BOZUMU ŞENLİĞİ İLE TAÇLANDIRILACAK

Buca adına üzümün ayrı bir anlam ifade ettiğini söyleyen Başkan Piriştina, bölgede tarıma ve turizme yönelik hizmetlerinin artarak devam edeceğini belirtti. Buca’nın köylerinin İzmir’in cazibe, turizm ve tarımın merkezi olacağını ifade eden Piriştina, 3 yılın sonunda dikilen üzümleri bağ bozumu festivaliyle taçlandıracaklarını dile getirdi.

Fidan dikimi törenine Başkan Piriştina’nın yanı sıra Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, EGE Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Altındişli, CHP Buca İlçe Başkanı Bektaş Gül, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve muhtarlar ile vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal ile EGE Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Altındişli de Başkan Piriştina’ya böyle bir projeyi hayata geçirdiği için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başkan Piriştina, Üzüm Bağı’nın ilk fidanını hemşerileri ile birlikte dikti.

6 ÇEŞİT ÜZÜM YETİŞECEK

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin de destek verdiği proje kapsamında Buca’nın Kaynaklar ilçesinde yaklaşık 13 dönüm arazi kullanılacak. Buca’nın kaybolan değerlerini yeniden kazandırmak amacıyla hazırlanan Üzüm Bağı’nın 2 bin 720 metrekaresi bağ evi, bağ müzesi ile otopark, 10 bin metrekaresi ise fidanlık olacak. Fidanların bulunduğu alanın bin 500 metrekarelik bölümünde Ege Bölgesi’nde yetişen çeşitlerden Mevlana Karası, Pembe Gemre, Osmanca ve Kozak Siyahı, 8 bin 500 metrekarelik bölümde de Buca Rezakisi ile Sultaniye çeşitleri yetiştirilecek. Buca Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösterecek olan Üzüm Bağı’nda yetişen üzümler sofralık, kurutmalık ve şaraplık olarak değerlendirilecek. Ürünler ayrıca pekmez, pestil, köfter, sucuk ve ezme olarak da kullanılabilecek.