Buca’da Sokaklar Yenileniyor
Buca’da Sokaklar Yenileniyor

12.06.2015

 

68 bin metrekare parke taşı döşenecek

Buca Belediyesi yaza hızlı girdi. Sokak yenileme çalışmaları kapsamında Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yaz boyunca 68 bin metrekare parke taşı döşenecek. Yaylacık ve Göksu Mahalleleri’nde başlayan çalışmaları yerinde inceleyen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Buca’nın sokaklarının İzmir’e örnek olmasını istiyor ve bunun için çalışıyoruz” dedi.

İzmir’in en önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Buca’nın sokaklarında bugünlerde hummalı çalışmalar dikkat çekiyor. Buca Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan çalışma ile yaz boyunca kentin sokaklarına 68 metrekare parke taşı döşenecek.

Buca’nın yıpranan sokaklarında yapılacak çalışmalarda ilk kazmalar Yaylacık ve Göksu Mahalleleri’nde vuruldu. Aynı anda farklı mahallelerde gerçekleştirilecek olan çalışmaların yaz sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. 68 bin metrekare parke taşının döşenmesi ile birlikte Buca sokaklarının önemli bir bölümü yeni bir çehre kazanacak.

 

Buca’ya Yakışır Sokaklar

Çalışmaları yerinde inceleyen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, yıpranan sokakların yenilenmesiyle kentin en önemli sorunlarından birine daha neşter vurmuş olacaklarını belirterek, “Belediyelerin en temel görevi vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ve mutluluklarını sağlamaktır. Günlük yaşamın en önemli bölümünün geçtiği yerler ise kentin sokaklarıdır. Zaman içinde yıpranan sokaklarımızı yenileyerek, Bucalılara yakışır bir kent yaratma hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız, Buca’nın sokaklarının İzmir’e örnek olmasını istiyor ve bunun için çalışıyoruz” dedi.

 

Muhtarlar Çok Mutlu

Çalışmaların ilk ayağını oluşturan Yaylacık ve Göksu Mahallesi muhtarları ise yapılan çalışmalardan bir hayli mutlu olduklarını dile getirdi. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’nın her mahalleye eşit hizmet sözünü hatırlatan Yaylacık Mahalle Muhtarı Necdet Demirel, “Yaylacık Buca’nın en eski mahallelerinden birisidir. Fakat 15 yıldır bu mahalleye hizmet gelmemişti” diye duygularını ifade etti. Mahallesine 10 yıldır böyle bir hizmetin gelmediğini söyleyen Göksu Mahallesi Muhtarı Ramazan Ateş de, “Çok önemli bir adım. Başta Başkanımız Piriştina olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Başkan Piriştina sokaklarda asfalt yerine parke taşı tercih edilmesinin gerekçesini ise, “Parke döşeme, yağmurda suyun toprak tarafından emilmesini kolaylaştırıyor. Bu da su birikintilerinin ve hatta su baskınlarının önlenmesini sağlıyor” diye açıkladı.