Belenbaşı’nın kirazları görücüye çıktı
Belenbaşı’nın kirazları görücüye çıktı

31.05.2015

İzmir Belenbaşı’na akın etti.

Buca’nın Belenbaşı Köyü’nde bu yıl 11.si düzenlenen Kiraz Festivali’nde meysimin ilk kirazları görücüye çıktı. Buca Belediyesi ile Belenbaşı Muhtarlığı’nın ortaklaşa düzenlediği festivalde yılın en iyi kiraz yetiştiricileri ödüllerini alırken, ilk kez bir kadın ağa seçildi. İzmir’in dört bir yanından akın akın festivale gelen binlerce kişinin coşkusuna Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ile CHP İzmir milletvekilleri Mehmet Ali Susam, Musa Çam, Mustafa Moroğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı- İzmir milletvekili adayı Selin Sayek Böke’de katıldı.

Buca Belediyesi ve Belenbaşı Köy Muhtarlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Belenbaşı Yörük Kültürünü Tanıtma ve Kiraz Festivali'nin 11.si, coşku içinde gerçekleşti. Yılın en iyi kiraz yetiştiricisinin seçilmesinin yanı sıra, halk oyunları ekiplerinin muhteşem gösterileri, yemek yarışmaları ve konserler festivale gelenlere doyumsuz saatler yaşattı.

Belenbaşı Köy Meydanı’nda gerçekleştirilen festivale, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’nın yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Mehmet Ali Susam ve Mustafa Moroğlu, CHP Buca İlçe Başkanı Bektaş Gül, CHP İzmir Milletvekili Adayı Ali Hıdır Uludağ ile Turgay Bozoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, Bucalı Muhtarlar ve yüzlerce Bucalı vatandaş katıldı.

FESTİVAL AĞASI İLK KEZ BİR KADIN OLDU

Birbirinden eğlenceli yarışmalar eşliğinde gerçekleşen festivalde bu yıl ilk kez bir kadın “Festival Ağası” seçildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Raziye Çakıroğlu Oban, Belenbaşı Köyü’nde yaptığı çalışmalardan dolayı “Festival Ağası” olarak seçildi. Hanım Ağa’ya geleneksel giysi Yağlık’ı Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina Belenbaşı Muhtarı Hüseyin Altıparmak ile birlikte giydirdi. Hanım Ağa Doç. Dr. Raziye Çakıroğlu Oban, köy halkına teşekkür ederek, “Ulu Önder Atatürk’ün de dedği gibi biz millete ağa değil, ancak yarenlik, yoldaşlık edebiliriz” dedi.

Festivalde Hasan Kınacı “Yılın En İyi Kiraz Yetiştiricisi” seçilirken, Ahmet Kınacı 2., Musa Altıparmak da 3. Oldu. Festival kapsamında yapılan yemek yarışmasında ise, Nesibe Kınacı 1., Ayşe Kınacı 2., Fatma Altıparmak da 3. Seçildi.

‘BUCA TARIMLA BULUŞUYOR’

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festivalde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili adayı Selin Sayek Böke, 7 Haziran’da yapılacak seçimlere vurgu yaparak, “Toprağın bereketini hissettiğimiz o kiraza güzel rengini veren doğamız canlanacak ve yeşerecek bir Türkiye’nin adımını atmak için çok az zaman kaldı. Çok heyecanlıyız. Çünkü tarımı canlandıracak, toprağa bereketini verecek, sizleri daha zenginleştirecek, ürünlerinizi ağzınızı tadlandırmanın ötesinde dünyanın her köşesine taşıyacak çok kuvvetli bir ekonomi programıyla bu seçimlere hazırlandık. Pazar günü bu yarışın sonu; işte o yarışta vereceğiniz oylarla Türkiye daha yaşanabilir olacak. Peki ne olacak? Her meydanda haykırıyoruz. Mazottan vergi alınmayacak. Mazot 1.5 liraya çiftçiye verilecek. Böylece toprak canlanacak ve sizler üreteceksiniz. Türkiye kalkınacak” dedi.

Konuşmasında Buca’yı tarımla buluşturmak amacıyla çalıştıklarını belirten Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina da, “Köylerimizi yaşatmalıyız. Yasal olarak mahalle statüsüne geçmiş olsalar da, buradaki kalkınma, buradaki yaşam, buraya yapılacak destek inanının Türkiye için koyduğumuz hedefler için çok daha önemli olacaktır. Aynı Belenbaşımızın kirazında olduğu gibi Bucamızın üzümüyle ilgili de çalışmalar yapmaktayız. Onu da böyle bir festivalle taçlandıracağız. Buca’nın sadece logosunda kalan üzümünü artık bir tarımsal faaliyet olarak, gelir kaynağı haline getirerek, çocuklarımızı üzümle, tarımla tanıştıracağız” diye konuştu.

Belenbaşı Muhtarı Hüseyin Altıparmak da konuşmasında, “Köy tüzel kişiliğimiz kalktığından bu yana, 2 yıldır festivalimizin neredeyse tamamını Buca Belediyesi yapmakta. Bu anlamda, sizler adına Buca Belediye Başkanım Levent Piriştina’ya teşekkür ediyorum” dedi.