Buca’nın köyleri lavanta kokacak
Buca’nın köyleri lavanta kokacak

11.03.2015

Bal gibi proje

Buca Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ve Buca Tarım İlçe Müdürlüğü işbirliği ile ilçenin dört köyüne lavanta fidanı dağıtılmaya başlandı. Kaynaklar’da lavanta fidanı diken Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Üreticinin her zaman yanında olacağız” dedi.

Kaynaklar’da düzenlenen lavanta fidanı dağıtım ve dikim törenine Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’nın yanı sıra Buca İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, belediye meclis üyeleri ile köy halkı katıldı. Proje kapsamında üç pilot ilçeden birinin Buca olduğunu ve Buca’nın köylerinde arıcılık üretimini arttırmayı hedeflediklerini belirten Buca İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilisi Nimet Şanda, Lavanta fidanı için Buca’nın Belenbaşı, Kayanklar, Doğancılar ve Kırıklar köylerinde arıcılık yapan gönüllü her bir üreticiye 100 adet lavanta fidesi dağıtılacağını söyledi. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’ya desteklerinden dolayı teşekkür eden Şanda, projenin yaygınlaşarak her yıl daha geniş alanlarda üretilmesini hedeflediklerini söyledi. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’ya tarım faaliyetlerine verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Kaynaklar Köy Muhtarı Erhan Şen, “Kaynaklar lavanta kokacak, arıları bal yapacak fakat kimse Kaynaklar’a kil ocağı yapamayacak” dedi. Göreve geldiği ilk günden bu yana Buca’nın köylerinde tarım faaliyetlerini arttırmak adına çalıştıklarını söyleyen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Bu proje örnek gösterilecek bir proje. Bölgeye bakış açımızı gösteren bir proje. Bunun akabinde bu yılın sonunda yürüttüğümüz projelerde sizlerle buluşacak. Üzüm bağımız, kompos üretim tesisimiz ve solucan gübre üretim tesisi gibi projelerimiz hayata geçecek. Çiftçiye, tarıma yapılacak yatırımların ardından bunları şenliklerle taçlandıracağız. Muhtarımın da dediği gibi biz bu bölgede ne olup ne olmamasında kararlıyız. Bizlerle aynı yolda yürüyorsunuz. Bizler de bu mücadeleye destek vermeye çalışıyoruz. Bu projede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

Projenin hayırlı olmasını dileyen Başkan Piriştina, daha sonra proje yetkilileri ve köy halkı ile birlikte lavanta fidanı dikimi gerçekleştirdi. Piriştina, üretici Cemil Özserttaş’ın üretim yapacağı alanda ilk fidanı belediye meclis üyeleri ile birlikte dikti.