Amaç hayatta kalmak
Amaç hayatta kalmak

03.03.2015

Buca Belediyesi’nin, kadınların artan şiddet olaylarına karşı kendilerini savunmaları için ücretsiz alarak açtığı savunma kursu eğitimleri başladı. Yıldız Nikah Sarayı’nda başlayan savunma kursunun ilk dersine Bucalı kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Mersin’de katledilen Özgecan Aslan’ın adını 7 Mart’ta açacağı kadın danışma merkezine verme kararı alan Buca Belediyesi, şimdi de kadınlara yönelik savunma kursları açtı. Yıldız Nikah Sarayı binasında başlayan kursların ilk dersine Bucalı 85 kadın başvuru yaptı. Konusunda uzman eğitimciler Sedat Samancı ve Sedat Barışan tarafından verilen savunma kurslarının ilk dersine katılan kadınlar, 2 ayrı günde 2’şer saat ders alacak. 06 Mart Cuma gününe kadar saat 13:00  ile 15:00 arasında verilecek savunma kurslarında kadınlar, 4 saat ve 4 derslik eğitim sonunda kendisini savunabilecek ve hayatta kalabilecek duruma gelecek.

Amaçlarının kavga etmek değil, oluşan tehdidi ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen kurs eğitmeni Sedat Samancı, “Biz kadınlara olası bir tehlikeden kurtulmalarını ve hayatta kalmalarını sağlayacak eğitimi veriyoruz ve kesinlikle ücretsiz bu eğitimlere katılmalarını öneriyoruz. İsteyen kursiyerlerimiz savunma konusunda ileri düzeyde de eğitim alabilirler” diye konuştu.

Kursa katılmak üzere kayıt yaptırmak ve bilgi almak isteyenlerin 442 61 61 numaralı telefonu aramaları yeterli.

Savunma eğitimiyle ilgili bilgiler

-Amaç kavga etmek değil, oluşan tehtidi ortadan kaldırmaktır.

-Vücudun hassas noktaları belirlenip bu bölgelere saldırıların nasıl yapılacağı öğrenilir.

-Savunma ve saldırı aynı anda yapılır.

-Çevrede bulunan her obje, silah olarak kullanılabilir. Amaç kazanmak değil, hayatta kalmaktır.