Bucalılar kanserli hücreleri balonlara hapsetti
Bucalılar kanserli hücreleri balonlara hapsetti

07.02.2015

Kanserden korkma, farkındalığını arttır

Buca Belediyesi, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ sebebiyle  “Kanserden korkma, farkındalığını arttır” isimli akciğer ve meme kanseri konulu panel düzenledi. Hem ülkemizde hem de dünyada sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen kanser hastalığına karşı farkındalığı arttırmak adına düzenlenen panelde alanlarında uzman doktorlar Bucalı vatandaşlar ile bir araya geldi. Kanser vakalarının erken evrelerinde teşhis edilmesi amacıyla düzenlenen panele vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Panelde, Bucalı vatandaşlar kanser hücrelerini hapsettikleri balonları gökyüzüne uçurdu.

Buca Belediyesi Şirinyer Düğün Salonu’nda düzenlenen panele Dokuz Eylül Üniversitesi Göğüs Hastalıkları ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Kılınç, D.E.Ü Onkoloji Enstitüsü Radyoloji ve Onkoloji Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rıza Çetingöz, D.E.Ü Onkoloji EnstitüsüTıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof .Dr. Aziz Karaoğlu, Operatör Dr. Cüneyt Tuğrul, Beslenme Uzmanı Beste Alimert ve Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol konuşmacı olarak katıldı. Panelde, Prof. Dr. Oğuz Kılınç, Akciğer kanserinin en büyük nedenlerinden birinin sigara olduğu söyledi. Kılınç, sigaranın zararlarını ve akciğer kanserinin belirtilerini anlatan bir sunum yaptı. Prof. Dr. Rıza Çetingöz de, akciğer ve meme kanserinin erken teşhisi ve kanser hastalıklarının belirtileri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Aziz Karaoğlu ise kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan kemoterapi yönteminin tarihten bugüne kadar olan değişim ve gelişimi hakkında bilgiler verdi. Karaoğlu, kemoterapi tedavi yönteminin önümüzdeki yıllarda daha çok gelişim göstererek etkili olacağını söyledi. Operatör Dr. Cüneyt Tuğrul ise meme kanserinin belirtilerini ve teşhis yöntemlerini slayt gösterisi eşliğinde katılımcılara aktardı. Beslenme Uzmanı Beste Alimert de, beslenme bozukluklarının birçok hastalığa sebebiyet verdiği ve düzenli beslenmenin faydalarını anlattı. Ülkemizde ve dünyada ormanların yok olmaya başladığını söyleyen Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol, “Sigara hem ormanlarımızı hem de ciğerlerinizi yok ediyor” dedi.

Panelin soru cevap bölümünde ise konuşmacılar Bucalı vatandaşların sorularını yanıtladı. Konuşmaların ardından konuşmacılara teşekkür eden Buca Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Suzan Baram, konuşmacılara plaket ve kendi adlarına fidan dikilmesi için Ege Orman Vakfı’ndan 10 fidan sertifikalarını takdim etti.

 Panel, konuşmacılar ile Bucalı vatandaşların, kanserden korkmadığını ve farkındalığının arttığını göstermek adına temsili olarak kanser hücrelerini hapsettikleri balonları gökyüzüne uçurması ile son buldu.