Buca’ya Nazım Hikmet Parkı
Buca’ya Nazım Hikmet Parkı

06.01.2015

Buca Belediye Meclisi, dün akşamki oturumunda Yenigün Mahallesi’nde belediye imkanlarıyla yapılan ve 15 Ocak’ta açılacak olan parka, dünyaca ünlü Şair Nazım Hikmet’in adının verilmesi kararını aldı.

OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

CHP’li Meclis üyeleri Mahir Akbaş, Sabriye Özdemir ve Haydar Karakoyun’un verdikleri önergede parkın 15 Ocak 2015 günü yapılacak açılışının Nazım Hikmet’in doğum günü ile çakışmasının önemli bir tesadüf olduğunu, bu nedenle parka ünlü şairin adının verilmesini talep etti. Önerge üzerine söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Ünal Ömür, “Nazım’ı seviyoruz. İsminin verilmesinde bizim için de sakınca yoktur” dedi. Bunun üzerine Yenigün’de toplam 4 bin 509 metrekare üzerine yapılan parkın adının oybirliğiyle Nazım Hikmet Parkı olmasına karar verildi. 1964 metrekarelik bölümde fitness alanı, çocuk oyun alanı, basketbol sahası ve yeşil alanların bulunduğu park, 1545 metrekarelik otopark düzenlemesi ve 1000 metrekarelik yaya yolu düzenlemesinden oluşuyor. Başkan Levent Piriştina, ilçesinde Nazım Hikmet’in adını taşıyan bir parka sahip olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

KOCAOĞLU TRAFİK SORUNUNA EL ATTI

Öte yandan mecliste Piriştina, Buca’nın trafik sıkıntısı ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aktardı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüştüklerini ve ilçenin çevreyolundan Tınaztepe tarafındaki girişinde çok önemli çalışmalar yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını belirten Piriştina, “Belediyemiz şantiyemizden yer vererek 17 metrelik çift şeritli yolu 35 metreye çıkaracağız. Ayrıca Buca Koop giriş kavşağını yer altına almayı planlıyoruz. Bu çalışmayı kısa bir süre içinde başlatacağız. Cezaevini de AK Parti’li meclis üyelerimizin de desteğini alarak kaldırabilirsek ilçemizin trafiğini önemli ölçüde rahatlatmış oluruz. Tabi bu arada Şirinyer ile Tınaztepe arasında çalışacak tramvayın da bir an önce Ulaştırma Bakanlığı tarafından onaylanması ve yapımına başlanması gerekiyor. İnşallah görev süremiz içerisinde bu projeleri gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Öte yandan mecliste yapılan kapalı oylamada Hıdır Kaya, Erhan Kılıç, Seyfi Vardar, Serkan Elçi ve Emrullah Duran, denetim komisyonuna seçildi.