Balkan lezzetleri yarıştı
Balkan lezzetleri yarıştı

15.09.2014

 

Balkan kökenli sanatçılar Bucalıları coşturdu

Buca Belediyesi ve Balkan derneklerinin işbirliğiyle düzenlenen 4. Uluslar arası Balkan Festivali, yemek yarışması ve Balkan kökenli sanatçıların konserleriyle sona erdi. Geçtiğimiz Cuma akşamı Goran Bregoviç ile müzik ziyafeti çeken Bucalılar, Cumartesi akşamı Gamze Matracı ve Rumeli Ekrem, Pazar akşamı da Cenk Bosnalı ve Muammer Ketencoğlu ile eğlenceye doydu.

 

LEZZETLER YARIŞTI

Geçen hafta Cuma günü başlayan Balkan Festivali, hafta sonu da hız kesmeden sürdü. Hasanağa Bahçesi’nde gerçekleşen etkinliklerde Geçtiğimiz Cumartesi günü Buca Rumeli Kadınları Derneği ve FOMGED’in halk oyunları gösterisinin yanı sıra temsili olarak Balkan Kına Gecesi canlandırıldı. Aynı günün akşamı ise Gamze Matracı ve Rumeli Ekrem konser verdi. Hasanağa Bahçesi’ni dolduran Bucalılar, keyifli anlar yaşadı. Pazar gününe de Balkan lezzetleri damgasını vurdu. Festival kapsamında düzenlenen yemek yarışmasına yoğun bir katılım gerçekleşti. Jürinin değerlendirmesi sonunda otlu yemeklerde börülce salatası ile Kıymet Yıldız, etli yemeklerde güveç ile Sevim Topçuoğlu, tatlılar da baklava ile Zehra Özakraklı, börekte ise Boşnak böreği ile Hafize Fırat birinciliği elde etti. Dereceye girenlere Buca Belediyesi tarafından çeşitli hediyeler dağıtılırken jüri üyelerine de günün anısına birer plaket verildi.

 

BOSNALI COŞTURDU

Yemek yarışmasının ardından Cenk Bosnalı, festivale katılanlara unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti. Balkan ezgilerini başarılı yorumuyla seslendiren sanatçı, sahneden inerek davetlilerle birlikte halay çekti. Balkan kökenli insanların ülkenin dört bir tarafında kardeşçe yaşamayı benimsediğini belirten Bosnalı, Buca’da da nüfusun önemli bölümünü Balkan kökenlilerin oluşturduğunu belirtti. Bosnalı, konser için Hasanağa Bahçesi’ni dolduran Bucalılara teşekkür etti. Cenk Bosnalı’nın ardından sahneyi Muammer Ketencoğlu aldı.l Ketencoğlu da şarkılarına eşlik eden dinleyenlere teşekkür etti. Balkan Festivali, üçüncü günün sonunda dernek temsilcilerine plaketlerin verilmesiyle son buldu.