Piriştina: “Buca’da kesilecek bir tek ağaç ve kirletilecek çevre yok”
Piriştina: “Buca’da kesilecek bir tek ağaç ve kirletilecek çevre yok”

08.09.2014

Buca’dan “Kil ocağı” tepkisi

Buca’da yüzlerce vatandaş, Kaynaklar bölgesine yapılmak istenen kil ocağına tepki için kent konseyi tarafından belediye önünde gerçekleştirilen eyleme katıldı. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Buca’da kesilecek bir tek ağaç ve kirletilecek çevre yok” dedi.

BELEDİYE ÖNÜNDE TOPLANDILAR

Buca Kent Konseyi tarafından belediye önünde düzenlenen eyleme, mahalle muhtarları, çok sayıda vatandaş, çevreciler ve bazı ilçelerin kent konseyi temsilcileri destek verdi. Toplanan kalabalığa “Çevre dostu duyarlı hemşehrilerim” diye seslenen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Ara, ara bazı sermaye grupları, siyasi partiler, sanayi grupları, bizi çevreye duyarlılığımızla ilgili sınamaya kalkıyorlar. Biz sahip çıkar mıyız diye yokluyorlar. İşte yine böyle bir deneyimle karşı karşıyayız. Bir ağacın ne direnişlere yol açtığını görmemişler ki böyle bir işe kalkışıyorlar. Ama siz gösterdiniz ki biz Buca’da bu tip eğilimlere geçit vermeyiz. Sermaye ne kadar büyük olursa olsun, bizim Buca’da kesilecek bir ağaç ve kirletilecek bir çevremiz yok” diye konuştu.

DOĞAL SİT

Buca Kent Konseyi Başkanı Avukat Mürüvet S. Balcılar ise, birinci derece doğal sit alanı ve Tahtalı Baraj HavzasıUzak Mesafeli Koruma Havzası içerisinde kalan Maynaklar’da kil ocağı yapılmak istenmesine ve bunda ısrarcı olunmasına anlam veremediğini belirtti. Kil ocağını yapmak isteyen firmanın 11 Eylül tarihinde yapmak istediği ÇED bilgilendirme toplantısına engel olacaklarını ve o tarihte Kaynaklar’da toplanacaklarını belirten Balcılar, “Kurulacak bir kil ocağı cennetimizi cehenneme çevirecektir. Yoğun tarımın yapıldığı, bin yıllık çınarların bulunduğu, dönümlerce zeytinliğin bulunduğu  yeşil Kaynaklar’ı birileri daha fazla kar etsin,diye yok edilmesine, talan edilmesine ne Buca ne İzmir halkı izin vermeyecektir.