Makedon Büyükelçi “Kendimi Bucalı Hissediyorum”
Makedon Büyükelçi “Kendimi Bucalı Hissediyorum”

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’yı ziyaret eden Makedonya Türkiye Büyükelçisi Goran Taşkovski, Buca’nın nüfusunun önemli bir bölümünü Balkan göçmenlerinin oluşturması nedeniyle yabancılık çekmediğini belirterek, “Kendimi Bucalı hissediyorum” dedi.

 

Piriştina: “Beni Hemşehriniz Olarak Görün”

 

Büyükelçinin ziyaretinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Belediye Başkanı Levent Piriştina, ailesinin 1950’li yıllarda Buca’ya Balkanlardan göç ettiğini belirterek, “Kendimi hemşehriniz olarak görüyorum. Buca’da ve İzmir’de çok sayıda Makedon göçmeni yaşıyor. Buca Belediyesi olarak üzerimize düşen ne varsa daima yapmaya hazır olduğumuzu bilmenizi isterim” diye konuştu.

 

Taşkovski: “Atatürk’ün Şehrinden Geliyorum”

 

Makedonya Büyükelçiliği olarak İzmir’deki belediye başkanlarıyla iyi ilişkiler kurma gayretinde olduklarını belirten Büyükelçi Taşkovski, “Çünkü biz çok yakınız. Bu bölgede çok sayıda Makedon ve Balkan göçmeni var. Kendimi Bucalı hissediyorum. Geçmişte pek çok alanda çok iyi projeler gerçekleştirdik. Her zaman iki ülkeyi buluşturma gayretinde olduk” diye konuştu. Kendisini diğer büyükelçilerden ayıran bir özellik olduğuna dikkat çeken Taşkovski sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir için çok çalışmalıyız. Ben özelliğim şu: Ben Atatürk’ün şehri Manastır’dan geliyorum. Ben Ata’ya duyulan sevgiyi anlıyor ve yaşıyorum. Ümit ediyorum ki birlikte çok güzel çalışmaları hayata geçireceğiz.”